عکس از کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان جدیدترین طرح برای درمان انواع مشکلات دهان و دندان است. دندانپزشکان همیشه سعی در حفظ دندان های طبیعی بیمار دارند. تمام درمان ها در ابتدا بر اساس اجتناب از کشیدن و حفظ دندان های طبیعی بیمار است.

زمان مناسب برای کشیدن دندان

در گذشته کشیدن دندان اولین طرح برای درمان عفونت دندان و دندان درد بود. اما به دنبال پیشرفت های قابل توجه در بهداشت عمومی، علم و فرهنگ، این روش درمانی با روش های پیشرفته ترمیم و نگهداری دندان جایگزین شد. طبق کتب مرجع دندانپزشکی شرایطی که منجر به کشیدن دندان می شود به شرح زیر است:
حفره دندان حاد
 این به شرایطی اشاره دارد که در آن حفره دندان آنقدر شدید است که دیگر نمی توان دندان را ترمیم کرد و حتی ریشه دندان از بین می رود. در این شرایط، متخصص و دندانپزشک به این نتیجه می رسند که دندان باید کشیده شود. در غیر این صورت، ممکن است تهدیدی برای دندان های مجاور باشد.

دندان ترک خورده (شکسته) و آسیب فک

به مواردی اطلاق می شود که استخوان فک همراه با دندان ترک خورده آسیب می بیند و امکان ترمیم دندان از دست رفته وجود ندارد. دندانپزشک برای جلوگیری از هرگونه عفونت احتمالی دندان، کشیدن دندان شکسته را توصیه می کند.

نکروز پالپ دندان
 به دندان‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل عفونت بافت عصبی یا پالپیت غیرقابل برگشت یا دارای بافت عصبی مرده یا پالپ نکروزه، نکروز برگشت‌ناپذیر دارند. امکان اعمال درمان ریشه برای این نوع دندان ها وجود ندارد و در نتیجه کشیدن تنها پیشنهاد است.

بیماری مزمن لثه

بیماری لثه در مناطقی با شرایط بهداشتی ضعیف شایع است. افراد این نواحی از آسیب شدید لثه رنج می برند بنابراین دندان دیگر قابل ترمیم نیست و دندانپزشک چاره ای جز کشیدن ندارد.
اهداف ارتودنسی
  بیماران با فک های کوچک و دندان های بزرگ اغلب با دندان های شلوغ و نامنظم مواجه می شوند. برخی از بیماران دندان های اضافی نیز دارند. متخصص ارتودنسی کشیدن دندان را برای این دسته از بیماران تجویز می کند.
دندان های نهفته
به دندان هایی اطلاق می شود که کمتر رشد کرده اند و به طور کامل بیرون نیامده اند. اگر دیدن آنها مشکل باشد یا ضرورتی برای این کار وجود نداشته باشد، با توصیه متخصص ارتودنسی استخراج می شوند. به عنوان مثال دندان عقل نهفته است.

مراقبت های پس از استخراج

از آنجایی که خونریزی پس از کشیدن دندان طبیعی است، دندانپزشک شما برای تسریع انعقاد، تکه ای از گاز پانسمان را به مدت 45 دقیقه روی دندان شما قرار می دهد. همچنین ممکن است التهاب لثه و درد در ناحیه استخراج وجود داشته باشد.
کمپرس سرد یا کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند. هنگامی که فک بر اثر تورم زخمی شده یا زمانی که فک بسیار سفت است، می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید. هنگام خواب، سر خود را بالا نگه دارید تا فشار روی فک شما کاهش یابد. بالا نگه داشتن سر با یک بالش اضافی می تواند مفید باشد. دندانپزشک شما ممکن است مسکن های OTC مانند ایبوپروفن (موترین یا آسپرین) را برای چند روز تجویز کند. در طول کشیدن جراحی که معمولاً دردناک تر است، دندانپزشک شما ممکن است یک مسکن تجویز کند.

توصیه های بعد از کشیدن دندان و جراحی

بانداژ را به مدت 30 دقیقه روی لثه محکم نگه دارید. از بلعیدن یا تف کردن مکرر بزاق خودداری کنید. در روز اول غذاهای نرم بخورید و از نوشیدن مایعات داغ خودداری کنید. سیگار کشیدن و نوشیدن مایعات از طریق نی برای چند روز توصیه نمی شود. یک شب بعد از کشیدن مسواک نزنید.
از روز دوم می توانید دهان خود را با محلول نمکی رقیق شده بشویید اما از تف کردن و پر و خالی کردن دهان خودداری کنید. خونریزی تا دو روز پس از کشیدن دندان طبیعی است. در صورت خونریزی شدید، از یک گاز استریل و کمپرس سرد برای جلوگیری از آن استفاده کنید. در صورت خونریزی شدید و غیرقابل کنترل به کلینیک مراجعه کنید و از گذاشتن داروها و مواد مختلف در محل خودداری کنید.
در صورت احساس درد می توانید از مسکن های ضد التهابی مانند ژلوفن استفاده کنید. از مصرف داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین خودداری کنید. در صورت مشاهده خونریزی غیر قابل کنترل، عفونت و درد شدید با پزشک خود تماس بگیرید. بی حسی دندان معمولا تا 4 ساعت طول می کشد. مراقب باشید که دیواره داخل دهان و زبان را گاز نگیرید. اگر احساس کردید که حفره خشکی شدید ناشی از برداشتن لخته خون است، برای ملاحظات بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید. احساس طعم تلخ در دهان و بوی نامطبوع برای چند روز پس از کشیدن دندان طبیعی است.
استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از کشیدن دندان
برای تسریع بهبودی پس از کشیدن دندان، استفاده از کمپرس گرم و سرد کمک قابل توجهی می کند. برای این منظور در روز اول پس از کشیدن دندان و جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید. در روز دوم نیازی به استفاده از کمپرس نیست. از روز سوم به بعد، می‌توانید از کمپرس گرم برای کاهش درد و التهاب استفاده کنید.
برای تهیه کمپرس سرد، یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و آن را در یک پارچه تمیز و خشک بپیچید. تماس مستقیم یخ با پوست ممکن است به پوست آسیب برساند. این کمپرس را هر 20 دقیقه بر روی ناحیه عمل شده قرار دهید. 20 دقیقه دیگر استراحت کنید و دوباره این روش را تکرار کنید.
برای بهبود تورم و تسکین ناحیه جراحی از کمپرس گرم و حتی دهانشویه های گرم استفاده می شود. می توانید با استفاده از کیسه یا بطری حاوی آب گرم، کمپرس گرم تهیه کنید. همچنین هر 20 دقیقه یک کمپرس گرم روی صورت اعمال می شود. مراقب باشید پوست صورت نسوزد.

کدام دندان ها معمولا کشیده می شوند

دندان عقل یکی از معمولی ترین دندان هایی است که بسیاری از دندانپزشکان برای کشیدن آن توصیه می کنند. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که دندان عقل (مولر سوم) را قبل از رشد کامل بکشید. این دندان ها معمولاً در دوران نوجوانی رشد می کنند و برای کمک به رفع مشکلات احتمالی دندانی کشیده می شوند. یکی از شایع ترین مشکلات دندان عقل این است که می توانند نهفته و بدون فضایی برای رشد خود در دهان رشد کنند و مشکلاتی مانند عفونت دندان، پوسیدگی دندان های مجاور ، دندان های نیش تداخلی و بیماری لثه ایجاد کنند.

عوارض کشیدن دندان

ممکن است پس از کشیدن دندان چندین عارضه ظاهر شود، از جمله موارد زیر:
  • آسیب تصادفی به دندان های مجاور
  • مشکلات هم ترازی در حین جویدن و عملکرد مفصل فک
  • کشیدن ناقص با ریشه دندان باقیمانده در فک
  • دندان‌های فک ممکن است در حین کشیدن شکسته شوند
  • به محض کشیدن دندان های بالایی، ممکن است سوراخی در یکی از سینوس های شما ظاهر شود
  • عفونت
  • آسیب عصبی
  • بیس فسفونات ها
  • حفره خشک
 
کشیدن دندان عقل
دندانپزشکان و متخصصان معتقدند که نباید بدون دلیل دندان کشیده شود. اگر دندان عقل شما به مشکلات دهانی و دندانی خاصی کمک می کند، باید به موقع برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا نگهداری طولانی تر آنها منطقی نیست. این مشکلات عبارتند از:
درد و ناراحتی
عفونت
تشکیل کیست یا غده
آسیب به دندان های مجاور
بیماری لثه
در مورد حفره در دندان عقل
 
هزینه های کشیدن دندان

به طور کلی، هزینه کشیدن دندان به طور مستقیم با دشواری عمل کشیدن دندان در ارتباط است. هزینه های بالاتر با تنظیمات استخراج سخت تر است. بسیاری از طرح های بیمه دندانپزشکی در صورت لزوم تا 80 درصد هزینه کشیدن دندان را پوشش می دهند.

جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید
 
عکس از کشیدن دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *