برای پرش به بخش مورد نظر کلیک کنید

ارتودنسی یا سیم کشی دندان چیست؟

ارتودنسی نام شاخه ای از علم دندانپزشکی میباشد که به تصحیح مال اکلوژن دندانی و اصلاح موقعیت فکی می پردازد . ارتودنسی از دو واژه ( ارتو ) به معنی راست ، درست و ( دنس ) به معنی دندان تشکیل شده است ( به صورت عامه به ارتودنسی دندان سیم کشی هم میگویند ) . متخصصین ارتودنسی با استفاده از دستگاه های ارتودنسی اقدام به حرکت دندان ها و تصحیح موقعیت فک و دندان ها میپردازند . ارتودنسی به طور کلی به دو دسته ارتودنسی ثابت و متحرک تقسیم میگردد . مراحل ارتودنسی دندان به نوع ارتودنسی مورد استفاده و موقعیت دندان ها بستگی دارد . سوال بسیاری از مراجعین خواستاردرمان ارتودنسی این است که ایا ارتودنسی درد دارد ؟ عموما درمان ارتودنسی بدون درد بوده و فقط گاها فشار و درد مختصری چند روز اول درمان احساس میگردد که با استفاده از مسکن در چند روز اول رفع میگردد .

این مطلب را حتما بخوانید

انواع ایمپلنت دندان و روش های انجام ایمپلنت را اینجا بخوانید

ارتودنسی ثابت :

نوعی از ارتودنسی است که بیمار توانایی خارج کردن آن را از دهان نداشته و توسط چسب محکمی بر روی قسمت جلو یا پشت دندان ها چسبانده میشود و پس از اتمام ارتودنسی توسط دندانپزشک از روی دندان ها جدا میگردد .

ارتودنسی متحرک :

  به نوعی از درمان ارتودنسی گفته میشود که بیمار میتواند آن را از دهان خارج کند و ارتودنسی متحرک فک بالا عموما روی کام را با لایه ای از جنس اکریل میپوشاند . این نوع ارتودنسی برای حرکات جزیی دندان ها و همچنین در خردسالی کاربرد دارد ، طول درمان ارتودنسی متحرک عموما کوتاه و زیر یکسال میباشد و هزینه ارتودنسی متحرک با توجه به کوتاه بودن مدت درمان ومورد استفاده بودن در مشکلات جزیی عموما پایین تر از روش های درمانی دیگر میباشد ، معایب ارتودنسی متحرک این است که در بزرگسالی احتمال اندکی برای جابجایی دندان ها با این روش وجود داردو فقط در حل مشکلات جزیی کاربرد دارد .

لمینت چیست ؟؟ لمینت بهتر است یا کامپوزیت ؟؟

برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید

ارتودنسی نامریی : ( ارتودنسی با براکت های شفاف ،ارتودنسی اینویزیلاین )

ارتودنسی نامر ئي به دو نوع ارتودنسی با براکت های نامریی و الاینر ( aligners ) ارتودنسی تقسیم میگردد . در ارتودنسی نامر ئي از براکت هایی استفاده میگردد که شفاف بوده و نسبت به براکت های فلزی کمتر قابل مشاهده هستند براکت نامر ئي در بیمارانی که خواستار دیده شدن کمتر براکت ها میباشند کاربرد داشته و قیمت ارتودنسی نامرئي با توجه به قیمت بالای این نوع براکت ها از نوع فلزی گرانتر میباشد . عیب براکت های نامر ئي گران بودن و سختی کار با این نوع براکت ها میباشد . الاینر های ارتودنسی یا اینویزیلاین ( invisalign ) به نوعی از ارتودنسی گفته میشود که توسط قالب های متحرک با حداقل دیده شدن بدون نیاز به سیم و براکت ، دندان ها به موقیت صحیح خود برده و تراز میشوند و از فاصله یک متری تقریبا دیده نمیشود . الاینر ( اینویزیلاین ) ارتودنسی در بیمارانی که خواستار زیبایی هرچه بیشتر حین درمان و عدم آگاهی سایر افراد از انجام درمان ارتودنسی توسط بیمار کاربرد دارد . قیمت الاینرهای ارتودنسی از سایر روش ها بالاتر بوده وعیب اینویزیلاین این میباشد که فقط در مشکلات جزیی دندانی کاربرد دارد .

ارتودنسی سرامیکی :

نوعی از ارتودنسی شفاف میباشد که در این نوع ارتودنسی از براکت های سرامیکی ، شیشه ای یا رزینی که تقریبا همرنگ دندان یا شیشه ای میباشند استفاده میگردد . در این نوع ارتودنسی گاها به ناچار از سیم های فلزی استفاده میگردد . هزینه ارتودنسی با براکت سرامیکی با توجه به سختی کار و زمان بر بودن کار برای دندانپزشک و هزینه بالای براکت های سرامیکی نسبت به براکت فلزی گرانتر میباشد .

ارتودنسی فلزی :

ارتودنسی فلزی به نوعی از براکت های ارتودنسی گفته میشود که این براکت ها از جنس فلز به رنگ نقره ای میباشند و توسط چسب مخصوص روی دندان ها چسبانده شده و با استفاده از سیم های فلزی موجب جابجایی دندان ها و اصلاح موقعیت دندان ها میگردند . در واقع انچه به صورت عامیانه با نام ارتودنسی رنگی شناخته میشود این نوع ارتودنسی میباشد . علت این نام گذاری از جانب بیماران این میباشد که سیم ارتودنسی برای قرار گیری در این براکت ها نیازمند کش ( اورینگ) میباشد رنگ ارتودنسی به رنگ کش اطراف این براکت ها بستگی دارد که در هر جلسه باتوجه به انتخاب بیمار قابل تعویض میباشد . قیمت ارتودنسی فلزی نسبت به مابقی براکت ها پایین تر بوده و طول درمان ارتودنسی فلزی گاها کوتاه تر از سایر انواع ارتودنسی میباشد . عیب براکت های فلزی کم تر بودن زیبایی این نوع براکت ها نسبت به براکت های سرامیکی و همرنگ دندان میباشد .

ارتودنسی رنگی :

ارتودنسی رنگی همان ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی یا سرامیکی میباشد که در هر جلسه مراجعه بیماران کش یا اورینگ اطراف براکت ها که رنگ های مختلفی دارد تعویض میگردد . رنگ  ارتودنسی رنگ کش هایی است که اطراف براکت های فلزی یا براکت های سرامیکی قرار میگیرد . رنگ ارتودنسی شامل رنگ های سفید و شفاف ،نقره ای و خاکستری ، رنگ های شبرنگ ورنگ های روشن و تیره میباشد .

برای داشتن لبخندی زیبا این مطلب را حتما بخوانید

طرح لبخند چیست ؟؟ طرح لبخند هالیوودی چگونه هست ؟؟ اینجا بخوانید

کشیدن دندان در ارتودنسی :

گاها برای انجام درمان ارتودنسی 1 الی 4 دندان از فک بیمار کشیده میشود . اولویت کشیدن دندان های پوسیده وعصب کشی شده میباشد . اگر دندان های بیمار سالم باشد دندان های 4 یا 5 سالم بیمار که پرمولر نام دارند کشیده میشود . اغلب بیماران نگرانی هایی در خصوص کشیدن دندان و عدم پر شدن فضای خالی دندان کشیده شده دارند که هیچ جای نگرانی وجود نداشته و فضای دندان کشیده شده صرف صاف شدن شلوغی دندان ها و اصلاح موقعیت بیرون زده فک میگردد . ایا همیشه نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی هست ؟ جواب این سوال خیر می باشد . در بسیاری از مواقع بدون نیاز به کشیدن ، دندان ها صاف و تراز میگردند ولی در مواقعی که فک بیمار کوچک یا اندازه دندان ها بزرگ باشد که این امر موجب شلوغی و کجی دندان ها میگردد و یا در مواقع بیرون زده بودن فک بالا و پایین نیاز به کشیدن یک الی چهار دندان میباشد که اغلب مواقع انتخاب دندانپزشک دندان 4 یا 5 آسیای کوچک ( پرمولر ) می باشد . در موارد اندکی احتمال کشیدن یک دندان قدامی فک پایین برای اصلاح بی نظمی وجود دارد . دندانپزشک حاذق باتوجه به موقعیت فک ها درجه شلوغی دندان ها تصمیم به کشیدنی بودن یا غیر کشیدنی بودن درمان ارتودنسی میگیرد وهیچ جایه نگرانی وجود ندارد زیرا انتهای درمان همه دندان ها بدون فاصله در موقعیت صحیح خود قرار میگیرند .

 

 همین حالا نوبت اینترنتی خود را رزرو کنید 

آیا ارتودنسی درد دارد ؟ آیا ارتودنسی نیاز به بی حسی دارد ؟ چگونه می توان درد ارتودنسی را کاهش داد ؟

درمان ارتودنسی عموما بدون درد بوده و تنها چند روز اول بعد از چسباندن براکت ها یا دو روز اول پس از تعویض سیم های ارتودنسی ممکن است بیمار احساس درد ضعیف تا متوسطی داشته باشد . عموما درد ارتودنسی بعد از دو روز از بین میرود اگر بیمار احساس فشار و درد اندکی پس از درمان ارتودنسی داشته باشد میتوان از مسکن در دسترس : استامینوفن و ایبوپروفن استفاده نمود . در ارتودنسی ثابت چند روز اول پس از چسباندن براکت ها ممکن است بیمار با توجه به قرار گیری اجزای اضافی در دهان احساس ناراحتی داشته باشد که پس از یک الی دو هفته بیمار به ارتودنسی ثابت عادت میکند . بعضی از مواقع انتهای سیم ها ممکن است گونه و لثه بیمار را آزرده کند که دندانپزشک متخصص عموما انتهای سیم را ایمن کرده تا بیمار مشکلی نداشته باشد با این حال ممکن است باز هم لثه و گونه آزرده گردد که میتوان در این مواقع در قسمت هایی که سیم یا براکت به لثه گیر میکنند از موم مخصوص ارتودنسی استفاده کرد . نحوه استفاده از موم ارتودنسی به این صورت میباشد که بیمار مقداری از موم ارتودنسی به اندازه عدس را جدا کرده و در محلی که سیم یا براکت به لثه گیر میکند قرار میدهد . حین چسباندن براکت های ارتودنسی نیاز به تزریق بی حسی وجود ندارد و بیمار دردیحین چسباندن براکت های ارتودنسی احساس نمیکند .

بهترین سن برای ارتودنسی ، آیا ارتودنسی سن خاصی دارد؟ ارتودنسی در بزرگسالی ، مدت زمان ارتودنسی :

به طور کلی بهتر است کودکان در سن 7 سالگی مشاوره ارتودنسی شوند و در صورت نیاز در سن 8 الی 9 سالگی اقدام به شروع درمان ارتودنسی صورت گیرد . اهمیت این موضوع خصوصا در مورد مشکلات فکی میباشد که بعضا فقط در سنین پایین امکان انجام هدایت رشدی یا گاها جلوگیری از رشد بیش از حد فکین میباشد . صرف نظر از مشکل فکی میتوان سن مناسب را در دختران 9 سال و در پسران 11 سال عنوان نمود در این سن باتوجه به نزدیک بودن به دوران بلوغ امکان هدایت رشدی فک هم در جهت مورد نیاز وجود دارد و با هدایت رشدی میتوان از جراحی فک در بزرگسالی پیش گیری نمود . امکان انجام درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان در دهان فرد وجود دارد به شرط سلامت لثه ای میسر میباشد و محدودیت سنی برای انجام ارتودنسی وجود ندارد ، ولی در سنین پایین طول درمان کوتاه تر و حرکات دندان ها راحت تر میباشد . طول درمان ارتودنسی به طور میانگین 12 الی 24 ماه میباشد . البته امکان اتمام درمان  زودتر از 12 ماه وجود دارد و شاید در مشکلات وسیع  بیش از  24  ماه برای اصلاح نامرتبی دندان ها نیاز باشد .

ایمپلنت ، جایگزینی مناسب برای دندانهای از دست رفته

همه چیز درباره ایمپلنت دندان : کلیک کنید

بهترین ارتودنسی :

دندانپزشک با توجه به مشکل بیمار تصمیم به استفاده از روش های ارتودنسی میگیرید که با توجه به شرایط مختلف بیماران روش های مختلف ارتودنسی پیشنهاد میگردد . ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت ؟ قطعا پاسخ این سوال وابسته به سن بیمار و شدت مشکل میباشد . ارتودنسی متحرک در بزرگسالی فقط مشکلات بسیار جزیی دندانی را برطرف میکند ولی در کودکی میتوان با ارتودنسی متحرک تغییرات بزرگ و هدایت رشدی فکین را انجام داد و فرد از انجام جراحی فک در بزرگ سالی بی نیاز گردد . ارتودنسی فلزی بهتر است یا سرامیکی ؟ انجام درمان توسط براکت های فلزی راحت تر بوده و هزینه این نوع ارتودنسی نسبت به سرامیکی پایین تر میباشد ، ولی از لحاظ زیبایی قطعا پذیرش براکت های سرامیکی از جانب بیماران بیشتر است .

بهترین متخصص ارتودنسی :

دکتر یلدا بازرگان و دکتر بهمن پور اقدم با گذراندن دوره های پیشرفته درمان ارتودنسی درمرکز دندانپزشکی VIP با بهره گیری از بهترین متریال های روز دنیا و داشتن تجربه غنی  در زمینه انجام درمان های پیشرفته ارتودنسی این اطمینان خاطر را به مراجعین میدهند که در صورت انتخاب این مرکز  بهترین ، دقیق ترین و صحیح ترین درمان ارتودنسی متناسب با شرایط مراجعین عزیز برای ایشان انجام میشود .

مراحل ارتودنسی ، مراحل در مان ارتودنسی :

در جلسه اول مراجعه جهت درمان ارتودنسی بیماران از لحاظ لزوم درمان ارتودنسی ، مشکلات دندانی و فکی برسی میشوند و با توجه به نوع و شدت مشکل طرح درمان ( کشیدنی یا غیر کشیدنی بودن ) و طول درمان به مراجعین توضیح  داده شده وتعداد  جلسات مراجعه و هزینه کلی برآورد میشود ،  فتوگرافی های دندانی و یک قالب فکی از بیمار تهیه میگردد و جهت برسی دقیق تر رادیوگرافی های مورد نیاز برای بیمار نوشته میشود . در جلسه دوم اگر طرح درمان ارتودنسی متحرک بود : قالب فکی گرفته شده به لابراتوار ارسال شده و دستگاه ارتودنسی متحرک به بیمار تحویل میگردد . در ارتودنسی ثابت براکت ها روی دندان ها نصب میگردد . لازم به ذکر است که هیچ کدام از مراحل قالب گیری و نصب براکت نیاز به تزریق بیحسی نداشته و مراجعین  دردی حین کار احساس نمیکنند و بعد از تحویل ارتودنسی متحرک یا ثابت جلسه آینده مراجعه بیمار تنظیم میگردد .

قیمت ارتودنسی ، هزینه ارتودنسی ، تعرفه ارتودنسی :

هزینه ارتودنسی ثابت چقدر است ؟ به نوع براکت انتخابی بیمار ( براکت سرامیکی ، براکت فلزی ) ، طول  و طرح درمان بستگی دارد . هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است ؟ هزینه ارتودنسی متحرک به شدت مشکل دندانی و فکی و نوع دستگاه مورد استفاده بستگی دارد .

 

مسواک ارتودنسی ، نخ دندان ارتودنسی ، رعایت بهداشت درارتودنسی :

در طول درمان ارتودنسی رعایت بهداشت اهمیت بسیاری دارد ، در طول درمان ارتودنسی با توجه به حضور براکت و سیم های ارتودنسی دندان ها مستعد گیر غذایی و پلاک میگردند و بیمار حتما باید روزانه 3 بار دندان های خود را مسواک زده و حداقل یکبار نخ دندان بزند . اگر در حین روز اقدام به خوردن میان وعده کند حتما باید مسواک بین دندانی خود را همراه داشته باشد تا اطراف براکت ها تمیز گردند . مسواک زدن به این نحو میباشد که بیمار با مسواک مخصوص ارتودنسی با زاویه 45 درجه یکبارقسمت بالای براکت ها و یکبار قسمت پایین براکت هارا مسواک میزند و بین براکت ها با مسواک بین دندانی تمیز میگردد . نخ دندان زدن در ارتودنسی توسط نخ دندان مخصوص ارتودنسی یا هدایت کننده نخ دندان انجام میشود .

 

عوارض ارتودنسی ، معایب ارتودنسی :

ارتودنسی به خودی خود عارضه ای در پی ندارد . بیشتر مشکلات بوجود آمده ناشی از عدم رعایت بهداشت توسط بیماران میباشد که موجب بروز بیماری های لثه ای و پوسیدگی دندان ها میگردد . در صورتی که بیماران در حین درمان ارتودنسی بهداشت را رعایت ننمایند اطراف براکت ها شروع به پوسیدگی میکند و نمای وایت اسپات یا همان حالت برفکی شدن را ایجاد مینماید . تنها در 3 الی 5 درصد بیماران احتمال تحلیل جزیی ریشه وجود دارد که دندانپزشک ماهر با حرکت جزیی و عدم اعمال نیروی بیش از حد روی دندان ها میتواند از این عارضه پیشگیری نماید . احتمال برگشت درمان ارتودنسی خصوصا در بیمارانی که در سنین رشد میباشد پس از اتمام این دوره وجود نخواهد داشت و در بیماران بزرگسال هم با دادن ریتینر یا همان نگهدارنده ها میتوان از برگشت نتایج جلوگیری نمود .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.