جای خالی دندان کشیده شده

ترمیم جای خالی دندان کشیده شده به طور کامل  دو ماه طول میکشد . بهترین جایگزین برای جای خالی دندان کشیده شده ایمپلنت میباشد . و بهترین زمان برای جایگذاری ایمپلنت دوماه میباشد .

انواع روش جایگزین دندان

روش های مختلفی برای جایگزینی دندان از دست رفته میباشد ؛

 1. بریج ؛ نوعی پروتز ثابت میباشد . بریج به معنی پل میباشد ، حداقل از سه روکش تشکیل شده است که جهت جایگزینی یک دندان از دست رفته دو دندان کناری روکش میشود و روکش دندان از دست رفته به روکش دندان های کناری متصل میشود .
 2. ایمپلنت ؛ نوعی پروتز ثابت میباشد ، به معنای کاشت دندان میباشد . در این نوع پروتز ریشه دندان از دست رفته بوسیله فلزی از جنس تیتانیوم جایگزین میشود .
 3. دندان مصنوعی ؛ نوعی پروتز متحرک میباشد ، در این نوع پروتز کلیه دندانهای فک بالا یا پایین بواسطه این نوع پروتز متحرک جایگزین میشود .
 4. پروتز پارسیل ؛ نوعی پروتز متحرک میباشد ؛ این نوع پروتز قسمتی از دندان مصنوعی میباشد که در آن تعدادی از دندانهای از دست رفته یک فک جایگزین میشود . نام های دیگر این پروتز ؛ دندان مصنوعی تکه ای متحرک ، پروتز دندان مصنوعی پارسیل میباشد .
 5. پروتز کروم کبالت ؛ نوعی پروتز پارسیل میباشد که در ساختار آن جهت افزایش استحکام پروتز از فلز کروم کبالت استفاده میشود . نام دیگر این پروتز دندان متحرک فلزی میباشد.
 6. اوردنچر ؛ نوعی پروتز متحرک میباشد . این پروتز ترکیبی از دندان مصنوعی و ایمپلنت میباشد . در این پروتز دندان مصنوعی بر روی دو الی پنج ایمپلنت سوار میشود . و لقی دندان مصنوعی بواسطه این ایمپلنت ها به شدت کاهش میابد .
 7. فلیپر دندان ؛ نوعی پروتز متحرک میباشد . پروتز پارسیل تک دندان را فیلیپر مینامند . در واقع دندان متحرک تکی میباشد .
 8. پروتز موقت دندان ؛ نوعی پروتز میباشد که تا آماده شدن پروتز دائمی استفاده میشود ، این پروتز میتواند روکش یا پروتز پارسیل یا پروتز دندان مصنوعی باشد

پروتز ژله ای دندان ؛ دندان مصنوعی یا پارسیلی که در زیر آن از لثه نرم استفاده میشود ، این نوع پروتز ممکن است در ابتدای کار منجر به کاهش زدگی دندان مصنوعی شود اما طول عمر این پروتز نسبت به سایر پروتز ها کمتر است و در کل برای درمانهای موقت توصیه میشود .

ایمپلنت ، بهترین جایگزین دندانهای از دست رفته

کلـــــــیک کنید

عوارض جای خالی دندان

جای خالی دندان بدترین و شدیدترین آسیب را به چهره و سلامتی شما وارد مینماید اما چون این آسیب با سرعت کمی پیشرفت میکند ، افراد متوجه این آسیبها نمیشوند در زیر به عوارض جای خالی دندان اشاره میکنیم :

 • دندانهای دیگر به سمت جای خالی دندان کشیده شده خم میشوند .
 • استخوان در ناحیه دندان کشیده شده تحلیل میرود و منجر به گودی صورت میشود .
 • دندانهای دیگر به علت جابه جایی و باز شدن فضاهای بین دندانی دچار پوسیدگی های شدید میشود .
 • آسیب به سیستم گوارشی و قلبی عروقی وارد میشود .
 • بینظمی شدید دندانی در اثر جابه جایی دندان ایجاد میشود .

جای خالی دندان عقل کشیده شده

جای خالی دندان کشیده شده کی خوب میشود ؟ جای خالی دندان عقل کشیده شده در مدت دو ماه ترمیم میشود و بهتر است در این مدت در آن سمت دندان کشیده شده غذا جویده نشود .

بهترین جایگزین دندان

بهترین جایگزین دندان ایمپلنت میباشد . زیرا علاوه بر جایگزینی دندان از دست رفته باعث حفظ استخوان میشود .

نداشتن دندان

نداشتن دندان دائمی منجر به عوارض جبران ناپذیری میشود . در بند 3 این متن به این عوارض اشاره شذه است .

لمینت چیست ؟ کامپوزیت چیست ؟ 

تفاوت این دو و مزایا و معایب هر یک را اینــــــــجا بخوانید

نظرات مردم درباره جای خالی دندان

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.