دندان عقل چیست ؟

به سومین و آخرین دندان آسیای ( مولر ) هر فک دندان عقل میگویند . سن رویش دندان عقل معمولا مابین 17 الی 25 سال است . البته امکان رویش قبل از این سن هم وجود دارد . هر فرد معمولا دارای دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان در فک پایین است .

دندان عقل نهفته :

اگر دندان عقل به علت شرایطی مانند کمبود فضا در فک ، بیماری های ارثی ، بیماری های دوران کودکی ( مانند کم خونی و راشیتیسم ) رویش پیدا نکند در این صورت به این دندان ، دندان عقل نهفته میگوییم . اگر فقط مقدار کمی از دندان از لثه بیرون بزند در این حالت عقل نیمه نهفته نامیده میشود .

جراحی دندان عقل :

اگر دندان عقل دچار پوسیدگی ، عفونت ، درد ، کیست  و یا مسیر رویشی نامناسب باشد ، دندانپزشک تصمیم به جراحی دندان عقل میگیرید . جراحی دندان عقل با توجه به میزان نهفتگی دندان و مسیر رویشی به چندین نوع جراحی : 1. کشیدن معمولی دندان عقل بدون نیاز به برش و بخیه 2. جراحی بافت نرم دندان عقل : شامل برش فقط در لثه و خارج نمودن دندان و 3. جراحی بافت سخت دندان عقل : شامل برش بافت لثه و برداشتن استخوان اطراف دندان و سپس خارج نمودن دندان عقل تقسیم میشود . هزینه جراحی دندان عقل با توجه به میزان نهفتگی دندان عقل و درجه سختی متفاوت میباشد .

حتما بخوانید

آیا قصد انجام ایمپلنت را دارید ؟؟ به دنبال  بهترین دندانپزشک  برای انجام ایمپلنت هستید ؟؟   این مطلب  را بخوانید

جراحی دندان عقل نهفته :

در صورتی که دندان عقل در دهان رویش پیدا نکند به آن دندان عقل نهفته میگویند . در این شرایط برای خارج نمودن دندان حتما نیاز به جراحی بافت نرم یا سخت دندان عقل وجود دارد . با توجه به شکل بالا دندان عقل میتواند به طور کامل نهفته و در استخوان فک باشد یا مقداری از دندان از استخوان بیرون زده باشد . جراحی دندان عقل یک جراحی سرپایی میباشد . مراحل جراحی دندان عقل به این صورت میباشد که دندانپزشک بیحسی تزریق نموده و پس از برش بافت لثه و برداشت مقداری از استخوان اطراف دندان دندان عقل را به طور کامل خارج نموده یا دندان عقل را به قطعات ریزی تقسیم میکند و آن را قطعه قطعه خارج مینماید . هزینه جراحی دندان عقل با توجه به درجه نهفتگی و سختی متفاوت میباشد .

تعداد دندان عقل ، دندان عقل چندمین دندان است :

به هشتمین دندان هر سمت فک یا سومین دندان آسیای هر سمت دندان عقل میگویند . ۴ دندان عقل به صورت معمول وجود دارد . گرچه گاها ممکن است بعضی از افراد دندان عقل را نداشته باشند . البته در صورت نبود دندان عقل در دهان برای بررسی بیشتر باید عکس رادیو گرافی از دهان گرفته شده و دندان عقل از لحاظ نهفتگی بررسی شود .

کشیدن دندان عقل :

در مواقع پوسیدگی ، نبود دندان مقابل ، انحراف رویشی دندان عقل به سمت دندان جلوتر یعنی دندان مولر دوم یا دندان هفت ، آسیب یا تحلیل ریشه دندان مجاور ،  وجود کیست و آبسه در دندان عقل دندان پزشک تصمیم به کشیدن یا جراحی دندان عقل میگیرد . در صورتی که دندان به سمت حفره دهان عریان بوده و پوسیدگی شدید و  ریشه های صافی داشته باشد میتوان دندان عقل را با کشیدن از دهان خارج نمود . هزینه کشیدن دندان عقل تقریبا مشابه سایر دندان های فک میباشد .

هزینه جراحی دندان عقل ، هزینه جراحی دندان عقل نهفته :

هزینه جراحی دندان عقل با توجه به نهفته بودن و درجه نهفتگی متفاوت میباشد ، برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی دندان عقل دندانپزشک باتوجه به عکس رادیوگرافی و معاینه بالینی بیمار قیمت جراحی دندان عقل را اعلام مینماید .

درمان درد دندان عقل :

برای از بین بردن درد دندان عقل بهتر است هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید . اگر دندانپزشک در دسترس نباشد میتوان از روش های زیر برای کاهش درد استفاده نمود  . شستشو دهان با آب نمک : آب نمک با داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی از میزان باکتری های دهان کاسته و درد دندان را تسکین می بخشد .

استفاده از مسکن ایبوبروفن یا استامینوفن . برای از بین بردن عفونت میتوان از کپسول آموکسی سیلین 500 هر 8 ساعت یکبار استفاده نمود و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمود . زیرا این روش ها به صورت موقت باعث ازبین رفتن درد عفونت میگردند و در صورت عدم درمان مجددا دندان عفونت کرده و به تاخیر انداختن درمان موجب بدتر و سخت تر شدن شرایط میگردد . درمان درد دندان عقل شامل ترمیم دندان عقل ، کشیدن دندان عقل ، جراحی دندان عقل ، در صورت مساعد بودن موقعیت دندان و وجود دندان مقابل عصب کشی دندان عقل میباشد .  پس از انجام جراحی دندان عقل یا هریک از روش های درمانی دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار مسکن و آنتی بیوتیک مناسب که عموما کپسول آموکسی سیلین به عنوان آنتی بیوتیک و مسکن استامینوفن برای کاهش درد تجویز مینماید .

لمینت چیست ؟؟ کامپوزیت چیست ؟؟ تفاوت این دو را اینجا بخوانید

عفونت دندان عقل :

عفونت دندان عقل زمانی رخ میدهد که دندان عقل به حدی پوسیده شود که عصب دندان عفونی گردد و با گذشت زمان موجب بروز کیست و در مواقع حاد ورم صورت و گردن اطراف دندان عقل گردد . در برخی مواقع حین رویش دندان عقل لثه روی دندان حفره ای ایجاد میگردد که محل گیر مواد غذایی و پلاک میباشد . این ضایعه پری کرونیت نام دارد. و به علت ماهیت دردناک و عفونی ضایعه هر چه سریعتر باید بیمار جهت درمان مشکل مراجعه نماید .

فواید دندان عقل ، آیا دندان عقل را میتوان پر کرد ؟

دندان عقل مانند سایر دندان های فک اگر در مسیر درست رویش کرده باشد و دندان مقابل داشته باشد در هضم و جویدن غذا کمک کرده و حتما باید با رعایت درست بهداشت نگهداری شود . ولی اگر دندان پوسیده شده یا در مسیر رویشی صحیحی قرار نگرفته و منجر به آسیب و پوسیدگی دندان مجاور میگردد . در صورت نهفته بودن به علت دارا بودن فولیکول دندان که امکان تبدیل شده به کیست و تومور های فکی را دارد باید جهت جراحی دندان عقل و خارج نمودن آن اقدام نمود .

لبخندی زیبا داشته باشید

طرح لبخند چیست ؟؟ طرح لبخند هالیوودی چیست ؟؟ برای مطالعه کلــــــیک کنید

دندان عقل و سردرد ، دندان عقل و درد گوش :

گاهی سردرد های مداوم میتواند نشان دهنده مشکل در دندان ها یا مفصل گیج گاهی فکی باشد که اغلب افراد از توجه به این مورد غافل میباشند . دندان قروچه یا وجود پوسیدگی عمیق در دندان ها میتواند موجب درد سر و گوش گردد . از آن جایی که درد دندان ارجاعی است میتوان کل عصب پنجم جمجمه را تحریک کرده و موجب بروز سر درد و درد گوش گردد .

کشیدن دندان عقل بدون درد ، جراحی دندان عقل بدون درد :

دکتر بهمن پوراقدم در مرکز دندان پزشکی VIP با دارا بودن تجهیزات مدرن و بروز دنیا و بهره گیری از بهترین مواد و تجهیزات در دسترس ، تجربه درمانی بدون درد و استرس را برای مراجعین عزیز فراهم مینماید .

قصد رزرو نوبت در دندانپزشکی VIP دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان را دارید ؟؟

به راحتی نوبت دلخواه خود را بصورت اینترنتی رزرو نمایید . رزرو نوبـــت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.