عکس از بیلداپ یا بازسازی دندان

بیلداپ یا بازسازی دندان

بیلداپ یا بازسازی دندان یکی از درمان های پیشگیرانه میباشد که ضمن جلوگیری از آسیب دیدن بیشتر دندان در حفظ و بقای آن نیز تاثیر به سزایی دارد. با مطالعه مقاله همه چیز درباره لمینت دندان فهم بهتری از این مقاله خواهید داشت. در فرآیند بیلداپ یک دندان، دندانپزشک ترمیمی و زیبایی، با ترمیم بافت باقی مانده دندان آسیب دیده آن را بازسازی میکند. هدف از بازسازی دندان افزایش طول عمر دندان، جلوگیری از آسیب بیشتر دندان و حفظ و بقای آن میباشد.

چه زمانی به بیلداپ یا بازسازی دندان نیاز داریم؟

دندانهایی که در اثر پوسیدگی و یا شکستگی آسیب میبینند ممکن است نیاز به درمان ریشه داشته باشند و پس از درمان ریشه نیاز به ترمیم و بازسازی تاج دندان خواهد بود.
جهت درمان تاج دندان راه های درمانی متفاوتی وجود دارد از جمله موارد زیر:
 • درمان پروتزی(روکش کردن دندان)
 • درمان ترمیمی (بیلداپ دندان)

در بیلداپ دندان نیاز به رعایت چه نکاتی میباشد؟

مهمترین نکته در بیلداپ یا بازسازی دندان رعایت استانداردهای بیومکانیک میباشد. دندان نباید بیش از مقدار نیاز تراشیده شود چرا که در این صورت دیواره های دندان ضعیف میشود و آسیب جدی به آن وارد میگردد. اگر ترمیم آن مانند ترمیم حفره های سطحی انجام شود درنتیجه دندان سریع شکسته می شود و ممکن است علاوه بر شکسته شدن ترمیم، بافت دندان نیز دچار شکستگی گردد. در بعضی مواقع این شکستگی به قدری عمیق است که نمی شود آن را ترمیم کرد و باید به ناچار آن را کشید. 
 

بیلداپ دندان با چه موادی انجام میشود؟

بیلداپ را میتوان با مواد ترمیمی کامپوزیت، آمالگام و یا با پست و کر انجام داد.

برای ترمیم دندان آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟

برای پاسخ به این سوال نیاز است این دو ماده ترمیمی را با هم از نظر استحکام، زیبایی و قابلیت اتصال مقایسه کنیم.

استحکام آمالگام بیشتر است یا کامپوزیت دندان؟

مهمترین سوال در مورد تفاوت این مواد در مورد استحکام و مقاوت این مواد در برابر شکست میباشد. آزمایش ها و تجارب گوناگون خارج از محیط دندان نشان دهنده این میباشد که آمالگام در مقایسه با کامپوزیت استحکام و مقاومت بیشتری در برابر فشار از خود نشان میدهد. اما تا زمانی که این دو ماده در حفره دندانی قرار نگیرد نمیتوان با قاطعیت گفت دندانی که با آمالگام بازسازی گردد یقیناً مستحکم تر از دندان بازسازی شده با کامپوزیت است! زیرا بر خلاف آمالگام، کامپوزیت قابلیت باند (یا متصل) شدن به بافت دندانی (مینا و عاج) را دارد و بسیاری از اوقات این مجموعه یکپارچه دندان و کامپوزیت در برابر نیروهای وارده عملکرد بهتری دارند.

باندینگ کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

به دلیل اینکه کامپوزیت به راحتی به دندان باند (متصل) می‌شود، برای بازسازی دندان ها با کامپوزیت، بافت باقیمانده دندانی تقریبا بدون هیچ تراش و تغییری آماده برای بازسازی است. اما آمالگام برای قرارگیری در حفره دندان به دلیل نداشتن قابلیت باند به دندان، نیاز به گیر مکانیکی و در نتیجه تراش بافت دندان دارد.
برای بازسازی دندان، از لحاظ زیبایی آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟
امروزه تقاضا برای درمان‌های زیبایی باعث شده است که بیلداپ دندان‌ها با کامپوزیت در بسیاری موارد اولین گزینه باشد. کامپوزیت‌های نسل جدید علاوه بر تنوع رنگی زیاد که امکان بازسازی دندان را در لایه‌های مختلف و مشابه با رنگ دندان به وجود آورده‌اند، بهبود قابل توجهی نیز در استحکام فشاری نشان داده‌اند که موجب عملکرد عالی آنها در نواحی تحت فشار شده است. به طور کلی در حال حاضر کامپوزیت‌ها انتخابی بسیار مناسب جهت بیلداپ های دندانی چه از نظر زیبایی و چه از نظر عملکرد می‌باشند.
بهترین نوع پرکردگی کدام است؟
مواد زیادی برای ترمیم دندان وجود دارد. هر کدام دارای مزایا معایبی هستند. دندانپزشک با توجه به عمق پوسیدگی، سابقه حساسیت یا آلرژی فرد و نوع دندان ممکن است ترمیم دندان با آمالگام، ترمیم دندان با کامپوزیت یا روکش دندان را توصیه کند.
اما به طور کلی موارد زیر بر روی انتخاب ماده مناسب برای ترمیم دندان اثر دارد:
1. میزان پوسیدگی دندان و اینکه پوسیدگی نسبتاً عمیق است یا نه.
2. میزان بهداشت دندان و استفاده از نخ دندان و مسواک.
3. اثر روی زیبایی و بودن در معرض دید.
البته ارجعیت و سلیقه شخصی بیمار هم مهم است و با توجه به هر بیمار به طور جداگانه تصمیم گیری می شود.
در بسیاری کشورها خصوصا کشورهای اروپایی، آمالگام کاملا حذف شده و تمام ترمیم های دندان با کامپوزیت انجام میشود. اما آمالگام همچنان به عنوان ترميم دائمي موفقي به شمار مي رود.
ماندگاری و دوام بیلداپ‌های دندانی چقدر است؟
طول عمر بیلداپ‌های دندانی به چند عامل بستگی دارد:  
میزان بافت باقیمانده دندان، موقعیت دندان در قوس فکی اکلوژن یا نحوه‌ی روی هم آمدن دندان‌ها که مشخص می‌کند چه میزان فشار بر روی دندان وارد می‌شود. میزان رعایت بهداشت دهان و دندان با ملاحظه و مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل درست و منظم، بیلداپ‌ها می‌توانند طول عمری طولانی داشته باشند. ضمناً در نظر داشته باشید که تمام بافت سالم دندان در بیلداپ نگهداری می‌شود.
  

جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!!

عکس از بیلداپ یا بازسازی دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *