دندانهای حساس

آیا طعم بستنی یا یک جرعه قهوه داغ گاهی برای شما تجربه دردناکی است؟ آیا مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن گهگاه باعث خفگی شما می شود؟ اگر چنین است، ممکن است دندانهای حساسی داشته باشید.

علل احتمالی دندانهای حساس 

پوسیدگی دندان (حفره)

دندان های شکسته

پرکننده های فرسوده
بیماری لثه
مینای دندان فرسوده
ریشه دندان نمایان شده 

در دندان‌های سالم، لایه‌ای از مینا از تاج دندان‌ها محافظت می‌کند، در زیر خط لثه لایه ای به نام سمنتوم از ریشه دندان محافظت می کند. هم زیر مینا و هم سمنتوم عاج است.
عاج نسبت به مینا و سیمان چگالی کمتری دارد و حاوی لوله های میکروسکوپی (لوله ها یا کانال های توخالی کوچک) است. هنگامی که عاج پوشش محافظ مینا یا سیمان خود را از دست می دهد، این لوله ها اجازه می دهند گرما و سرما یا غذاهای اسیدی یا چسبنده به اعصاب و سلول های داخل دندان برسند. همچنین ممکن است عاج در هنگام عقب نشینی لثه ها نمایان شود. نتیجه می تواند حساسیت بیش از حد باشد.

دندانهای حساس قابل درمان هستند. نوع درمان بستگی به این دارد که چه چیزی باعث ایجاد حساسیت شده است. دندانپزشک شما ممکن است یکی از انواع روش های درمانی را پیشنهاد دهد:

خمیر دندان حساسیت زا

 پس از چندین بار استفاده، خمیردندان حساسیت زا گاهی می تواند به جلوگیری از درد مرتبط با دندان های حساس کمک کند. انواع مختلفی از محصولات بدون نسخه موجود است. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام محصول ممکن است برای شما بهتر عمل کند.

فلوراید

 دندانپزشک شما ممکن است برای تقویت مینای دندان و کاهش درد، فلوراید را به نواحی حساس دندان شما بمالد. او همچنین ممکن است استفاده از فلوراید تجویزی در خانه را که از طریق سینی سفارشی اعمال می شود، پیشنهاد دهد.

حساسیت زدایی یا باندینگ

 گاهی اوقات، سطوح در معرض ریشه را می توان با اعمال رزین باندینگ روی سطوح حساس ریشه درمان کرد. ممکن است نیاز به بی حسی موضعی باشد.

جراحی پیوند لثه 

 اگر ریشه دندان شما بافت لثه را از دست داده باشد، می توان مقدار کمی از بافت لثه را از جای دیگری در دهان گرفته و به محل آسیب دیده متصل کرد. این می تواند از ریشه های در معرض خطر محافظت کند و حساسیت را کاهش دهد.

عصب کشی

اگر دندانهای حساس شما باعث درد شدید می‌شوند و درمان‌های دیگر مؤثر نیستند، دندانپزشک شما ممکن است یک عصب کشی را توصیه کند. روشی که برای درمان مشکلات در هسته نرم دندان (پالپ دندان) استفاده می‌شود. اگرچه ممکن است این روش درمانی قابل توجه به نظر برسد، اما موفق ترین روش برای از بین بردن حساسیت دندان در نظر گرفته می شود.

برای جلوگیری از عود دندانهای حساس، دندان های خود را دو بار در روز با مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان مسواک بزنید. به جای شستشوی شدید یا خشن از ضربه های ملایم استفاده کنید و از استفاده از خمیر دندان ساینده خودداری کنید. اگر دندان قروچه می کنید، از دندانپزشک خود در مورد محافظ دهان بپرسید. دندان قروچه می تواند باعث شکستگی دندان و ایجاد حساسیت شود.

همچنین می‌توانید هنگام خوردن یا نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه‌های گازدار، مرکبات و شراب مراقب باشید. همگی می‌توانند به مرور زمان مقادیر کمی از مینای دندان را از بین ببرند. هنگامی که مایعات اسیدی می نوشید، از نی استفاده کنید تا تماس با دندان های خود را محدود کنید. پس از خوردن یا نوشیدن یک ماده اسیدی، آب بنوشید تا سطح اسید در دهانتان متعادل شود.

جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!
عکس از دندانهای حساس

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *