عکس از دیاستما

دیاستما چیست؟

دیاستما وضعیتی است که در آن فاصله قابل توجه بین دندان ها وجود دارد. هم در کودکان و هم در بزرگان پیدا می شود. شکاف دندان می تواند در بین هر دندانی باشد. اما شکاف دندان های جلویی بیشتر نمایان است. گاهی اوقات این شکاف به خودی خود با رویش دندان های دائمی در بچه ها پر می شود. این فقط یک علم شناختی برای برخی افراد است، اما می تواند برای سلامت دندان هاخطرناک باشد. برای دانستن علل، علائم، درمان دیاستما، ادامه مطلب را بخوانید.

دلایل دیاستما

دلایل احتمالی دیاستما به شرح زیر است:

رشد طبیعی


گاهی اوقات شکاف دندان های جلویی نتیجه رشد طبیعی کودکان است. بین گروه سنی 6-8 سال بسیار شایع است. اما این شکاف در بیشتر موارد با تشکیل دندان نیش فوقانی از بین می رود.

موقعیت، اندازه و شکل غیر طبیعی دندان ها

 
اگر شکل، اندازه و موقعیت دندان های شما غیرعادی باشد، احتمال افزایش می یابد. این دندان نمی تواند فشار دهد و حمایت لازم را از جدایی از دریافت آنها جلوگیری کند.

دندان های از دست رفته

 
شایع‌ترین اتفاق افتادن دندان‌ها ، رشد نیافته یا از دست دادن دندان‌های اطراف دندان‌های جلویی بالا است. به آنها ثنایای جانبی فوقانی نیز گفته می شود. این وضعیت به شکاف دندان های جلویی می شود.

فرنوم لبی خارج شده


فرنوم لبی بافتی است که داخل لب بالا و لثه بالای دندان های جلویی بالا را می پوشاند. اگر این بافت رشد کند، باعث شکاف دندان ها می شود.

پریودنتیت


فاصله بین دندان های شما می تواند نتیجه پریودنتیت باشید. این نوع بیماری یا بیماری لثه است که به بافت ها و آسیب های استخوانی آسیب می رساند. در نتیجه دندان های شما لق می شوند و شکاف ایجاد می کنند.

رفلکس بلع نادرست


رفلکس های صحیح بلع باعث می شود زبان شما به سقف فشار بیاورد. در مقابل، بلع نادرست زبان شما را به دندان های جلویی فشار می دهد. این فشار ثابت در نهایت می تواند به دندان های جلویی شکاف تبدیل شود.
عادت های غلط

عادات بدی مانند گاز گرفتن لب های پایین و مکیدن شست یا انگشت می تواند باعث دیاستما در کودک شود. و یک فرد می تواند با انجام سوراخ کردن زبان آن را دعوت کند. گل میخ سوراخ شده می تواند با تکان دادن دندان های جلویی، شکل گیری آنها را مختل کند.
افتادن دندان های شیری

شکاف بین دندان ها ممکن است به دلیل افتادن دندان های شیری یا دائمی ایجاد شود. اما این نوع شکاف ها با رویش دندان های دائمی بسته می شوند.
علائم دیاستما

بارزترین علامت دیاستما فاصله بین دندان ها است. جدای از آن، ممکن است متوجه یکی از علائم زیر شوید:
  • عقب نشینی لثه
  • لثه های متورم و حساس
  • بوی بد دهان
  • وجود لثه
  • لق شدن دندان ها
  • لثه های قرمز روشن

 
درمان دیاستما

 
اگر دیاستما به دلیل افتادن دندان های نوزاد موقتی باشد، نیازی به درمان نیست. همچنین اگر خطری برای سلامت دندان نداشته باشد، لازم نیست. با این، ممکن است فقط به حال زیبایی آن را درمان کنید. اگر مایل به درمان دیاستما هستید، در اینجا گزینه های احتمالی وجود دارد:

بریس ها


درمان با بریس برای دندان های شکاف بسیار رایج است. حتی اگر تنها یک شکاف برای پر کردن وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به پوشیدن یک مجموعه کامل از بریس داشته باشید.

روکش ها


ونیرها قطعات نازکی از مواد چینی هستند که روی سطح دندان شما قرار می گیرند. برای هر بیمار سفارشی ساخته شده است. به طور کلی در مورد دیاستم ناشی از دندان های کم اندازه مفید است.

درمان اینویزیلاین


اینویزیلاین برای اصلاح دندان های شکاف و نامرتب شناخته شده است. این درمان برای تمام گروه های سنی ایده آل است. ترازهای اینویزیلاین یک محبوب برای بریس ها هستند زیرا عملاً برای دیگران نامرئی هستند.

ایمپلنت های دندانی


در صورت از دست دادن دندان، باید با ایمپلنت دندان درمان شوید. این جایگزینی برای دندان های شما است که با قرار دادن یک پیچ فلزی در استخوان فک شما متصل می شود. یک دستگاه نیز برای پشتیبانی به دو طرف شکاف متصل است.

درمان بیماری لثه


وقتی که به دلیل بیماری لثه دچار دیاستما شوید، ابتدا دندانپزشک باید آن را درمان کند. در غیر این صورت، در حال گسترش می تواند به دست دادن دندان شود. درمان بیماری لثه شامل از بین بردن تارتار از لثه است.

باندینگ دندان


باندینگ دندان برای خرید شکاف دندانی مفید است که این شکاف به دلیل یک یا چند دندان کوچکتر باشد. در این درمان، رزین روی سطح دندان شما اعمال می شود. و به کمک پرتوهای نور سخت می شود.
جراحی ارتودنسی

اگر دیاستم شما ناشی از فرنوم یا کیست غیرطبیعی باشد، ممکن است نیاز به جراحی ارتودنسی داشته باشید. جراحی باعث ایجاد بافت می شود. درمان ارتودنسی فقط پس از جراحی قابل شروع است.
جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!!
عکس از دیاستما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *