1. تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و دندانها رو بر روی هم فشار ندهید و تا زمان رفع کامل بی حسی از جویدن مواد غذایی اکیدا خودداری نمایید زیرا بدلیل بی حسی احتمال گاز گرفتن زبان و لب و ایجاد زخم های شدید وجود دارد .
 2. تا 48 ساعت در صورتی که دندان شما با مواد همرنگ پر شده از خوردن مواد رنگی مثل قهوه ، چای ، نوشابه ، پفک ، لواشک و … و همچنین کشیدن سیگار ( در صورت وابستگی شدید به کشیدن سیگار از برچسب نیکوتین استفاده نمایید ) به علت بدرنگ کردن دندان ترمیم شده خودداری نمایید و تا حد امکان مواد سفید مثل برنج ، شیر ، ماست ، نان و …  میل نمایید .
 3. تا 24 ساعت از خوردن مواد غذایی جویدنی و چسبناک خودداری و از فشار دادن دندان ها بر روی هم اکیدا خودداری نمایید .
 4. در صورتی که در دندان شما پانسمان گذاشته شده است تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و تا جلسه بعد ، از جویدن غذا در آن ناحیه خودداری نمایید. در صورتی که مقداری از پانسمان بیفتد نگران نباشید . فقط پوشیده شدن ریشه توسط پانسمان مهم میباشد .
 5. در صورت احساس بلندی در اسرع وقت با مطب تماس گرفته  و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید و جهت برداشت بلندی مراجعه نمایید . در صورت عدم رفع بلندی احتمال شکستن دندان وجود دارد .
 6. سیاه شدن مواد ترمیمی که با مواد ترمیم نقره ای پرشده اند طبیعی میباشد .
 7. حساسیت به سرما و گرما تا دو ماه ممکن است وجود داشته باشد . حتی اگر قبل از درمان هیچگونه حساسیتی وجود نداشت . در این صورت تا دو ماه از خوردن مواد غذایی سرد و گرم خودداری نمایید و مواد غذایی ولرم میل نمایید . طبق نوشته کتابهای دندانپزشکی تا دوماه صبر میکنیم و در صورتی که این حساسیت شدت یافت و قابل تحمل نبود مداخله مینماییم .
 8. پس از ترمیم دندان هیچ منعی در مورد مسواک زدن وجود ندارد . فقط در صورتی که از مواد غیر همرنگ برای ترمیم شما استفاده شده است تا 24 ساعت نخ دندان استفاده ننمایید .
 9. به احتمال کم ، به علت کشیده شدن لب ممکن است گوشه لب شما زخم شود در این صورت پماد ویتامین A-D از داروخانه تهیه نمایید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب نمایید .
 10. در صورتی که در حال یا آینده دچار دندان قروچه ( فشار دادن دندانها به روی هم موقع خواب یا عصبانیت ) شوید ، استفاده از نایت گارد برای شما الزامی میباشد در غیر اینصورت هم ترمیم و هم دندان های طبیعی شما دچار ترک و شکستگی خواهند شد .
 11. به احتمال کم ، ممکن است تا 10 روز موقع بلعیدن غذا و باز کردن دهان دچار مشکل شوید که طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 12. وجود تکه های مواد ترمیم در دهان شما طبیعی میباشد . با غرغره آب در دهان این مواد را از دهان خارج نمایید .
 13. در صورتی که دارویی به شما تجویز نشده ، در صورت وجود درد پس از ترمیم کپسول نوافن ( NOVAFEN ) میل نمایید . این کپسول بدون نیاز به نسخه پزشک میباشد . علت درد میتواند حساسیت دندان و یا وسایلی باشد که هنگام ترمیم دندان به لثه شما فشار وارد کرده اند .
 14. در صورتی که دارو تجویز شده است ، کلیه داروهای خود را با یک لیوان آب کامل از گوشه ی دهان قبل از کم شدن اثر بیحسی ( زیرا مسکن ها تا دو ساعت تاثیر میگذارند ) ، پس از یک ساعت میل نمایید . از مصرف قرص آناهیل ( قرص تسریع روند بهبودی زخم ) در روز اول به علت افزایش احتمال خونریزی خودداری نمایید .
 15. هر 12-6 ماه جهت چکآپ سایر دندانها به مرکز مراجعه نمایید . این چکآپها بسیار مهم میباشد و با این چکآپها از کشیدنی شدن دندانی که با یک درمان عصب کشی قابل نگهداری میباشد جلوگیری مینمایید و از عصب کشی دندانی که با یک ترمیم درمان میشود جلوگیری مینمایید و علاوه بر کاهش هزینه در بلندمدت سلامت دهان و دندان خود را نیز تضمین مینمایید .
 16. ترمیم دندان به معنای عدم پوسیده شدن دندان در آینده نیست . در صورت عدم رعایت بهداشت دندان شما از محل دیگری مثل مرز بین دندان و ترمیم پوسیده خواهد شد و این پوسیدگی طول عمر ترمیم قبل را نیز کاهش خواهد داد .
 17. در صورتی که دارو برای شما تجویز شده برای اطلاع از دستورالعمل داروهایی که به شما تجویز شده است اینجا کلیک نمایید . داروهای خود را با یک لیوان آب کامل مصرف نمایید و حدالامکان با معده پر ( جهت جلوگیری از درد معده ) مصرف نمایید . کلیه داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید . هر کدام از این دستورالعمل ها دلیلی علمی دارند برای مثال خوردن مسکن تجویز شده با وجود درد نداشتن الزامی میباشد زیرا این مسکنها خاصیت ضد التهاب داشته و تا حد امکان از تورم و کبودی صورت جلوگیری مینمایند .
 18. بخش پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و آموزش بهداشت را در اینجا به طور کامل مطالعه نمایید .

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *