لطفا موارد زیر را چندین مرتبه با دقت مطالعه نمایید تا از مشکلات و عوارض درمان جلوگیری نموده و درمان عالی را تجربه نمایید .

 1. وجود خونآبه تا یک روز پس از جرمگیری و بروساژ در دهان طبیعی میباشد جهت جلوگیری و رفع آن موارد زیر را رعایت نمایید :
 • تف نکنید وآب دهان خود را به آرامی تخلیه کنید و تا حد امکان قورت دهید .
 • نوشیدنی ها و مواد غذایی گرم میل نکنید .
 1. تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و دندانها رو بر روی هم فشار ندهید و تا زمان رفع کامل بی حسی از جویدن مواد غذایی اکیدا خودداری نمایید زیرا بدلیل بی حسی احتمال گاز گرفتن زبان و لب و ایجاد زخم های شدید وجود دارد .
 2. تا 48 ساعت از خوردن مواد رنگی مثل قهوه ، چای ، نوشابه ، پفک ، لواشک و … و همچنین کشیدن سیگار ( در صورت وابستگی شدید به کشیدن سیگار از برچسب نیکوتین استفاده نمایید ) به علت بدرنگ کردن دندان دندانها خودداری نمایید و تا حد امکان مواد سفید مثل برنج ، شیر ، ماست ، نان و …  میل نمایید .
 3. از زیاده روی در مصرف مواد رنگی مثل قهوه ، چای ، نوشابه و … و کشیدن سیگار خودداری نمایید و پس از مصرف هر کدام از این مواد مقداری آب در دهان خود بچرخانید و قورت دهید . این کار هم از پوسیدگی دندانها جلوگیری مینماید و هم مانع رنگ گرفتن دندان میشود .
 4. حساسیت به سرما و گرما تا دو ماه ممکن است وجود داشته باشد حتی اگر قبل از درمان هیچگونه حساسیتی وجود نداشت . در این صورت تا دو ماه از خوردن مواد غذایی سرد و گرم خودداری نمایید . و مواد غذایی ولرم میل نمایید . جهت رفع سریع تر حساسیت به گرما و سرما از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده نمایید .
 5. پس از جرمگیری هیچ منعی در مورد مسواک زدن وجود ندارد . فقط تا سه روز به آرامی مسواک بزنید .
 6. به احتمال کم ، به علت کشیده شدن لب ممکن است گوشه لب شما زخم شود در این صورت پماد ویتامین A-D از داروخانه تهیه نمایید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب نمایید .
 7. به احتمال کم ، ممکن است تا 10 روز موقع بلعیدن غذا و باز کردن دهان دچار مشکل شوید که طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 8. در صورتی که دارویی به شما تجویز نشده ، در صورت وجود درد پس از ترمیم کپسول نوافن ( NOVAFEN ) میل نمایید . این کپسول بدون نیاز به نسخه پزشک میباشد . علت درد میتواند حساسیت دندان و یا وسایلی باشد که هنگام جرمگیری دندان به لثه شما فشار وارد کرده اند .
 9. در صورتی که دارو تجویز شده است . کلیه داروهای خود را با یک لیوان آب کامل از گوشه ی دهان قبل از کم شدن اثر بیحسی ( زیرا مسکن ها تا دو ساعت تاثیر میگذارند ) ، پس از یک ساعت میل نمایید . از مصرف قرص آناهیل ( قرص تسریع روند بهبودی زخم ) در روز اول به علت افزایش احتمال خونریزی خودداری نمایید .
 10. هر 12-6 ماه جهت چکآپ لثه ها و بررسی جرم روی دندان و چکآپ سایر دندانها به مرکز مراجعه نمایید . این چکآپها بسیار مهم میباشد و با این چکآپها از کشیدنی شدن دندانی که با یک درمان عصب کشی قابل نگهداری میباشد خودداری مینمایید و از عصب کشی دندانی که با یک ترمیم درمان میشود جلوگیری مینمایید و علاوه بر کاهش هزینه در بلندمدت سلامت دهان و دندان خود را نیز تضمین مینمایید .
 11. استفاده از واتر جت برای افرادی که مستعد جرم و بیماری های لثه میباشند ، جلوگیری از التهاب لثه به صورت روزانه بعد از مسواک شب توصیه میشود .
 12. در صورتی که دارو برای شما تجویز شده برای اطلاع از دستورالعمل داروهایی که به شما تجویز شده است اینجا کلیک نمایید . داروهای خود را با یک لیوان آب کامل مصرف نمایید و حدالامکان با معده پر ( جهت جلوگیری از درد معده ) مصرف نمایید . کلیه داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید . هر کدام از این دستورالعمل ها دلیلی علمی دارند برای مثال خوردن مسکن تجویز شده با وجود درد نداشتن الزامی میباشد زیرا این مسکنها خاصیت ضد التهاب داشته وتا حد امکان از تورم و کبودی صورت جلوگیری مینمایند .
 13. بخش پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و آموزش بهداشت را در اینجا به طور کامل مطالعه نمایید .