لطفا موارد زیر را چندین مرتبه با دقت مطالعه نمایید تا از مشکلات و عوارض درمان جلوگیری نموده و درمان عالی را تجربه نمایید .

 1. با توجه به اینکه در بعضی مواقع روکش با چسب موقت چسبانده میشود ، ممکن است در آینده روکش شل شود . در صورت شل شدن روکش با مطب تماس گرفته و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید.
 2. خط تیره فلزی در نقطه ی اتصال روکش به دندان طبیعی میباشد . این خط در روکش های زیر فلزی مشهود میباشد . البته این خط در روکشهای تمام سرامیک نیز ممکن است در بعضی موارد به علت سیاه بودن ریشه دندان مشهود باشد .
 3. اگر درمان شما شامل بریج دندانی ( روکش های به هم چسبیده ) میباشد ، استفاده از واترجت ( دستگاهی که به صورت سوزنی آب میپاشد ) برای شما الزامی میباشد . زیرا مسواک و نخ دندان قادر به تمیز کردن بعضی از نواحی این بریج ها نیستند . همین امر منجر به پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان میشود .
 4. طول عمر روکش طبق نوشته کتابهای دندانپزشکی میانگین 12 سال میباشد . در صورت رعایت بهداشت به صورت صحیح این عدد افزایش میابد و در صورت عدم رعایت بهداشت این عدد کاهش میابد .
 5. تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و دندانها را بر روی هم فشار ندهید . تا زمان رفع کامل بی حسی از جویدن مواد غذایی اکیدا خودداری نمایید زیرا بدلیل بی حسی ، احتمال گاز گرفتن زبان و لب و ایجاد زخم های شدید وجود دارد .
 6. تا 24 ساعت از خوردن مواد غذایی جویدنی و چسبناک خودداری و از فشار دادن دندان ها بر روی هم اکیدا خودداری نمایید .
 7. در صورت احساس بلندی در اسرع وقت با مطب تماس گرفته و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید  و جهت برداشت بلندی مراجعه نمایید زیرا در صورت عدم رفع بلندی احتمال شکستن دندان وجود دارد .
 8. به احتمال کم ، حساسیت به سرما و گرما تا دو ماه ممکن است وجود داشته باشد . حتی اگر قبل از درمان هیچگونه حساسیتی وجود نداشت . در این صورت تا دو ماه از خوردن مواد غذایی سرد و گرم خودداری نموده و مواد غذایی ولرم میل نمایید . طبق نوشته کتاب دندانپزشکی تا دوماه صبر میکنیم و در صورتی که این حساسیت شدت یافت و قابل تحمل نبود مداخله مینماییم .
 9. هیچ منعی در مورد مسواک زدن وجود ندارد .
 10. به علت کشیده شدن لب ممکن است گوشه لب شما زخم شود . در این صورت پماد ویتامین A-D از داروخانه تهیه نمایید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب نمایید .
 11. در صورت عدم هماهنگی رنگ روکش با دندان های طبیعی ، به مرور زمان این ناهماهنگی کاهش میابد .
 12. در صورتی که در حال یا آینده دچار دندان قروچه ( فشار دادن دندانها به روی هم موقع خواب یا عصبانیت ) شوید ، استفاده از نایت گارد برای شما الزامی میباشد . در غیر اینصورت روکش و دندان های طبیعی شما که روکش نشده اند ، دچار ترک و شکستگی خواهند شد .
 13. به احتمال کم ، ممکن است تا 10 روز موقع بلعیدن غذا و باز کردن دهان دچار مشکل شوید که طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 14. در روز اول وجود تکه های چسب روکش در دهان شما طبیعی میباشد . با غرغره آب در دهان این مواد را از دهان خارج نمایید .
 15. در صورتی که دارویی برای شما تجویز نشده ، در صورت وجود درد پس از چسباندن ، کپسول نوافن ( NOVAFEN ) میل نمایید . این کپسول بدون نیاز به نسخه پزشک میباشد . علت درد میتواند حساسیت دندان و یا وسایلی باشد که هنگام چسباندن به لثه شما فشار وارد کرده اند .
 16. در صورتی که دارو تجویز شده است ، کلیه داروهای خود را با یک لیوان آب کامل از گوشه ی دهان قبل از کم شدن اثر بیحسی ( زیرا مسکن ها تا دو ساعت تاثیر میگذارند ) ، پس از یک ساعت میل نمایید . از مصرف قرص آناهیل  ( قرص تسریع روند بهبودی زخم ) در روز اول به علت افزایش احتمال خونریزی خودداری نمایید .
 17. هر 12-6 ماه جهت چکآپ این دندان و سایر دندانها به مرکز مراجعه نمایید . این چکآپها بسیار مهم میباشند  و با این چکآپها از کشیده شدن دندانی که با یک درمان عصب کشی قابل نگهداری میباشد جلوگیری مینمایید و از عصب کشی دندانی که با یک ترمیم درمان میشود جلوگیری مینمایید و علاوه بر کاهش هزینه در بلندمدت سلامت دهان و دندان خود را نیز تضمین مینمایید .
 18. از استفاده دندان به عنوان ابزار مثل باز کردن درب بطری… واز شکستن پوست آجیل ، خوردن ناخن ، مداد، شکستن یخ و شکستن تخمه ( در صورت علاقه به تخمه میتوانید از بسته های مغز تخمه استفاده نمایید ) خودداری نمایید . زیرا ممکن است شما با تکرار این کارها عوارض مشهودی ملاحظه نفرمایید ، اما در واقعیت ترک های ریزی در روکش ایجاد میشود که طول عمر روکش را کاهش میدهد . علاوه بر اینکه این کارها ممکن است منجر به شکستن روکش دندان شود به خود دندان طبیعی نیز آسیب میرسانند . افرادی که تخمه میشکنند در اکثر موارد دندنهای جلو آنها به مرور کوتاه شده و لب پر میشوند .
 19. در صورتی که در آینده روکش شما لب پر شد با مطب تماس بگیرید و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 20. روکش دندان به معنای عدم پوسیده شدن دندان در آینده نیست . در صورت عدم رعایت بهداشت ، لثه شما ملتهب میشود . دندان شما از محل دیگری مثل مرز بین ریشه دندان و روکش پوسیده خواهد شد و این پوسیدگی طول عمر روکش را نیز کاهش خواهد داد .
 21. در صورتی که دارو برای شما تجویز شده برای اطلاع از دستورالعمل داروهایی که به شما تجویز شده است اینجا کلیک نمایید . داروهای خود را با یک لیوان آب کامل و حدالامکان با معده پر ( جهت جلوگیری از درد معده ) مصرف نمایید . کلیه داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید . هر کدام از این دستورالعمل ها دلیلی علمی دارند . برای مثال خوردن مسکن تجویز شده با وجود نداشتن درد الزامی میباشد زیرا این مسکنها خاصیت ضد التهاب داشته وتا حد امکان از تورم و کبودی صورت جلوگیری مینمایند .
 22. بخش پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و آموزش بهداشت را در اینجا به طور کامل مطالعه نمایید .

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *