لطفا موارد زیر را چندین مرتبه با دقت مطالعه نمایید تا از مشکلات و عوارض درمان جلوگیری نموده و درمان عالی را تجربه نمایید .

 1. جهت کاهش خونریزی گاز استریل گذاشته شده در داخل دهانتان را به مدت دو ساعت به آرامی فشار دهید و از تعویض آن خودداری نمایید . زیرا گاز استریل جدید به علت خشکی خونریزی را افزایش میدهد .
 2. از انجام اعمالی که باعث ایجاد فشار در فضای دهان و بینی میشوند خودداری نمایید . مانند بالا کشیدن بینی ، فین کردن ، استفاده از نی برای آشامیدن . در هنگام عطسه یا سرفه با دهان باز عطسه نمایید ، به طوریکه به بینی شما فشار وارد نشود .
 3. به احتمال کم ، با توجه به اتصال حفرات سینوس و حفرات بینی احتمال خروج ترشحات از بینی و خونریزی بینی وجود دارد .
 4. احساس سفتی در گونه طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 5. جهت کاهش خونریزی از تف کردن آب دهان با فشار خودداری نمایید و حدالامکان قورت دهید .
 6. وجود خون آبه تا 24 ساعت پس از جراحی طبیعی میباشد و در صورت وجود خون در دهان نگران نباشید .
 7. جهت کاهش خونریزی با توجه به ایجاد مکش ، از نی برای خوردن نوشیدنی ها استفاده ننمایید .
 8. تا 24 ساعت حدالمقدور ، کمپرس سرد ( آب معدنی سرد ، بستنی باز نشده ، مخلوط یخ و آب ) را به کمک یک پارچه نازک از بیرون دهان بر روی ناحیه جراحی شده به آرامی قرار دهید و این کار را به مدت ده دقیقه با فواصل ده دقیقه انجام دهید .
 9. کلیه داروهای خود را با یک لیوان آب کامل از گوشه ی دهان قبل از کم شدن اثر بیحسی ( به علت زمانبر بودن تاثیر مسکن ها ) ، پس از یک ساعت میل نمایید . از مصرف قرص آناهیل ( قرص تسریع روند بهبودی زخم ) در روز اول به علت افزایش احتمال خونریزی خودداری نمایید .
 10. تا 24 ساعت به هنگام خوابیدن ، سر خود را به کمک دو بالش بالاتر قرار دهید تا فشار خون در سرتان زیاد نباشد و رو به بالا بخوابید .
 11. تا 24 ساعت از خوردن مایعات و غذاهای گرم خودداری نمایید .
 12. تا 24 ساعت از مسواک زدن خودداری نمایید و پس از 24 ساعت فقط بر روی ناحیه جراحی شده مسواک نزنید اما سایر دندانها را با مسواک تمیز کنید .
 13. تا 24 ساعت از سیگار کشیدن خودداری نمایید و در صورت وابستگی شدید به سیگار از برچسب نیکوتین موجود در داروخانه استفاده نمایید .
 14. تا پنج روز جهت جلوگیری از باز شدن زخم غذاهای نرم و غیر جویدنی مصرف نمایید . میتوانید غذاهایی که نیاز به جویدن دارند را با دستگاه میکسر میکس نمایید . مخصوصا در 24 ساعت اول زیرا در این 24 ساعت به علت باقیماندن اثرات ماده بی حسی ممکن است لب خود را به شدت گاز بگیرید و زخم بزرگی ایجاد شود .
 15. تا پنج روز از خوردن الکل خودداری نمایید .
 16. تا ده روز از انجام ورزش و کارهای سنگین خودداری نمایید .
 17. تا ده روز از دستکاری ناحیه و باز کردن زیاد دهان خودداری نمایید .
 18. تا ده روز از خوردن نوشیدنی های گاز دار خودداری نمایید .
 19. تا ده روز در سمت جراحی شده غذا نجوید و در صورتی که هر دو سمت دهان جراحی شده غذاهای نرم میل نمایید و از جویدن غذاها خودداری نمایید . میتوانید غذاهایی که نیاز به جویدن دارند را با دستگاه میکسر میکس نمایید .
 20. تا دو هفته بر روی ناحیه جراحی شده مسواک نزنید و پس از دو هفته ناحیه جراحی شده و در صورت انجام همزمان ایمپلنت در صورتی که درپوش ایمپلنت ( فرم دهنده لثه ) قرار داده شده است ، این فرم دهنده را مثل یک دندان طبیعی مسواک بزنید تا از جرم گرفتن آن جلوگیری نمایید .
 21. جهت جلوگیری و درمان تورم تا 24 ساعت پس از جراحی حدالامکان ، کمپرس سرد ( آب معدنی سرد ، بستنی باز نشده ، مخلوط یخ و آب ) را به کمک یک پارچه نازک از بیرون دهان بر روی ناحیه جراحی شده به آرامی قرار دهید و این کار را به مدت ده دقیقه با فواصل ده دقیقه انجام دهید . پس از 24 ساعت ، تا پنج روز حدالامکان حوله گرم از بیرون دهان بر روی ناحیه قرار دهید . در صورتی که پس از پنج روز ورم افزایش یافت با مطب تماس بگیرید و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 22. ممکن است تا 24 ساعت تب کمی داشته باشید ، در این صورت نگران نباشید . در صورتی که پس از 24 ساعت تب شما ادامه دار شد و یا پس از چند روز تب کردید با مطب تماس بگیرید و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 23. جهت جلوگیری از سرگیجه تا یک روز به آرامی تغییر وضعیت دهید و از بلند شدن با سرعت خودداری نمایید .
 24. در صورتی که خونریزی شدیدی از بینی داشتید و دانه های ریزی از بینی شما خارج گردید ، با مطب تماس بگیرید و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 25. ممکن است در ناحیه جراحی دچار خونمردگی یا کبودی بشوید ، برای رفع و پیشگیری از این خونمردگی تا 24 ساعت پس از جراحی حدالامکان ، کمپرس سرد (  آب معدنی سرد ، بستنی باز نشده ، مخلوط یخ و آب ) را به کمک یک پارچه نازک از بیرون دهان بر روی ناحیه جراحی شده به آرامی قرار دهید و این کار را به مدت ده دقیقه با فواصل ده دقیقه انجام دهید . پس از 24 ساعت ، تا پنج روز حدالامکان حوله گرم از بیرون دهان بر روی ناحیه قرار دهید .
 26. به احتمال کم ، به علت کشیده شدن لب در جراحی ممکن است گوشه لب شما زخم شود . در این صورت پماد ویتامین A-D از داروخانه تهیه نمایید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب نمایید .
 27. به احتمال کم ، ممکن است تا 10 روز موقع بلعیدن غذا و باز کردن دهان دچار مشکل شوید که طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 28. در صورتی که در فک بالا جراحی انجام داده باشید ممکن است دچار خونریزی بینی شوید که طبیعی میباشد .
 29. در صورت انجام همزمان ایمپلنت ، ممکن است دندانپزشکتان قطعه فلزی که یک قطعه موقت میباشد و فرم دهنده لثه میباشد ، بر روی ایمپلنتتان نصب کرده باشد . در صورتی که این قطعه شل شود یا بیفتد آن را نگهداری کرده و جهت نصب مجدد این قطعه با مطب تماس بگیرید  و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 30. در صورتی که درد شما با کپسول نوافن ( novafen ) کاهش نیافت میتوانید این کپسول را هر هشت ساعت دو عدد مصرف نمایید در صورتی که باز تا یک ساعت درد شما کاهش نیافت ، شیاف ناپروکسن 500 ( naproxen ) را هر دوازده ساعت به همراه کپسول نوافن هر هشت ساعت استفاده نمایید . در صورت عدم تسکین درد تا دو ساعت با مطب تماس بگیرید و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید .
 31. هر 12-6 ماه جهت چکآپ ایمپلنت و سایر دندانها به مرکز مراجعه نمایید . این چکآپها بسیار مهم میباشد و با این چکآپها از کشیدنی شدن دندانی که با یک درمان عصب کشی قابل نگهداری میباشد خودداری مینمایید و از عصب کشی دندانی که با یک ترمیم درمان میشود جلوگیری مینمایید و علاوه بر کاهش هزینه در بلندمدت سلامت دهان و دندان خود را نیز تضمین مینمایید .
 32. جهت کشیدن بخیه پس از ده روز مراجعه نمایید ممکن است بخیه شما خود به خود باز شود که جای نگرانی نیست ، برای معاینه ده روز بعد مراجعه نمایید .
 33. پس از اتمام کلیه مراحل ایمپنت و نصب روکش ، با توجه به اینکه مسواک و نخ دندان قادر به تمیز کردن بعضی نواحی ایمپلنت نیستند ، استفاده از واترجت ( وسیله ای که آب را به صورت سوزنی میپاشد ) الزامی میباشد . استفاده از واترجت برای همه افراد حتی افرادی که ایمپلنت ندارند نیز توصیه میشود .
 34. برای اطلاع از دستورالعمل داروهایی که به شما تجویز شده است اینجا کلیک نمایید . داروهای خود را با یک لیوان آب کامل مصرف نمایید و حدالامکان با معده پر ( جهت جلوگیری از درد معده ) مصرف نمایید . کلیه داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید . هر کدام از این دستورالعمل ها دلیلی علمی دارند . برای مثال خوردن مسکن تجویز شده با وجود درد نداشتن الزامی میباشد زیرا این مسکنها خاصیت ضد التهاب داشته وتا حد امکان از تورم و کبودی صورت جلوگیری مینمایند .
 35. بخش پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و آموزش بهداشت را در اینجا به طور کامل مطالعه نمایید .

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *