لطفا موارد زیر را چندین مرتبه با دقت مطالعه نمایید تا از مشکلات و عوارض درمان جلوگیری نموده و درمان عالی را تجربه نمایید .

 1. تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نموده و دندانها رو بر روی هم فشار ندهید . تا زمان رفع کامل بی حسی از جویدن مواد غذایی اکیدا خودداری نمایید . زیرا بدلیل بی حسی احتمال گاز گرفتن زبان و لب و ایجاد زخم های شدید وجود دارد .
 2. از زیاده روی در مصرف مواد رنگی مثل قهوه ، چای ، نوشابه و … و کشیدن سیگار خودداری نمایید و پس از مصرف هر کدام از این مواد مقداری آب در دهان خود بچرخانید و قورت دهید . این کار هم از پوسیدگی دندانها جلوگیری مینماید و هم مانع رنگ گرفتن لمینت و سایر دندان هایتان میشود . توجه نمایید که لمینت برخلاف کامپوزیت به سختی دچار تغییر رنگ میشود اما مواد رنگی که بر روی دندان های طبیعی رسوب مینماید بر روی لمینت نیز رسوب مینماید .
 3. تا 24 ساعت از خوردن مواد غذایی جویدنی و چسبناک خودداری نموده و از فشار دادن دندان ها بر روی هم اکیدا خودداری نمایید .
 4. از خوردن مواد چسبناک بزرگ مثل گز کامل یا سوهان بزرگ و شکلات بزرگ خودداری نموده و این مواد را به صورت تکه های کوچک میل نمایید . زیرا چسب این مواد بر چسب لمینت غلبه کرده و درصورتی که بزرگ باشد لمینت را میکند .
 5. در صورتی که در دندان شما پانسمان گذاشته شده است تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و تا جلسه بعد ، از جویدن غذا در آن ناحیه خودداری نمایید . در صورتی که مقداری از پانسمان بیفتد نگران نباشید . فقط پوشیده شدن ریشه توسط پانسمان مهم میباشد .
 6. در صورت احساس بلندی در اسرع وقت با مطب تماس گرفته و یا به واتس آپ مطب پیغام دهید و جهت برداشت بلندی مراجعه نمایید . در صورت عدم رفع بلندی احتمال شکستن دندان وجود دارد .
 7. با توجه به اینکه تغییر بسیار بزرگی در لبخند شما بوجود آمده و شما و نزدیکانتان به لبخند قدیمی شما عادت کرده اید ، غیر عادی بودن لبخند جدید ( مثل جلو بودن دندانها ، بزرگ بودن دندان ها ، کوچک بودن دندانها ، سفیدی دندانها و … ) برای شما و نزدیکانتان امری طبیعی میباشد ، توصیه ما این است تا یک ماه از نزدیکانتان نظر نخواهید و کاملا با اعتماد به نفس برخورد نمایید .
 8. به احتمال کم ، حساسیت به سرما و گرما تا دو ماه ممکن است وجود داشته باشد حتی اگر قبل از درمان هیچگونه حساسیتی وجود نداشت . در این صورت تا دو ماه از خوردن مواد غذایی سرد و گرم خودداری نمایید و مواد غذایی ولرم میل نمایید . طبق نوشته کتابهای دندانپزشکی تا دوماه صبر میکنیم و در صورتی که این حساسیت شدت یافت و قابل تحمل نبود مداخله مینماییم .
 9. پس از لمینت هیچ منعی در مورد مسواک زدن وجود ندارد .
 10. از استفاده دندان به عنوان ابزار مثل باز کردن درب بطری و … و از شکستن پوست آجیل ، خوردن ناخن ، مداد ، شکستن یخ و شکستن تخمه ( در صورت علاقه به تخمه میتوانید از بسته های مغز تخمه استفاده نمایید ) خودداری نمایید . زیرا ممکن است شما با تکرار این کارها عوارض مشهودی ملاحظه نفرمایید ، اما در واقعیت ترک های ریزی در لمینت ایجاد میشود که طول عمر لمینت را کاهش میدهد . علاوه بر اینکه این کارها ممکن است منجر به شکستن لمینت دندان شود ، به خود دندان طبیعی نیز آسیب میرسانند . افرادی که تخمه میشکنند در اکثر موارد دندانهای جلو آنها به مرور کوتاه شده و لب پر میشوند .
 11. در صورتی که در حال یا آینده دچار دندان قروچه ( فشار دادن دندانها به روی هم موقع خواب یا عصبانیت ) شوید ، استفاده از نایت گارد برای شما الزامی میباشد در غیر اینصورت لمینت و دندان های طبیعی شما که لمینت نشده اند ،  دچار ترک و شکستگی خواهند شد . نایت گارد وسیله ی بی رنگی هست که توسط دندانپزشک ساخته میشود و بر روی دندانهای بالا قرار میگیرد .
 12. به احتمال کم ، به علت کشیده شدن لب ممکن است گوشه لب شما زخم شود . در این صورت پماد ویتامین A-D از داروخانه تهیه نمایید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب نمایید .
 13. به احتمال کم ، ممکن است تا 10 روز موقع بلعیدن غذا و باز کردن دهان دچار مشکل شوید که طبیعی میباشد و به مرور رفع میشود .
 14. در روز اول وجود تکه های چسب در دهان شما طبیعی میباشد . با غرغره آب در دهان این مواد را از دهان خارج نمایید .
 15. دو ساعت از خوردن مواد غذایی خودداری نمایید و دندانها را بر روی هم فشار ندهید . تا زمان رفع کامل بی حسی از جویدن مواد غذایی اکیدا خودداری نمایید زیرا بدلیل بی حسی احتمال گاز گرفتن زبان و لب و ایجاد زخم های شدید وجود دارد .
 16. در صورتی که دارویی به شما تجویز نشده ، در صورت وجود درد پس از ترمیم کپسول نوافن ( NOVAFEN ) میل نمایید . این کپسول بدون نیاز به نسخه پزشک میباشد . علت درد میتواند حساسیت دندان و یا وسایلی باشد که هنگام لمینت دندان به لثه شما فشار وارد کرده اند .
 17. در صورتی که دارو تجویز شده است ، کلیه داروهای خود را با یک لیوان آب کامل از گوشه ی دهان قبل از کم شدن اثر بیحسی ( زیرا مسکن ها تا دو ساعت تاثیر میگذارند ) ، پس از یک ساعت میل نمایید . از مصرف قرص آناهیل ( قرص تسریع روند بهبودی زخم ) در روز اول به علت افزایش احتمال خونریزی خودداری نمایید .
 18. هر 12-6 ماه جهت چکآپ دندانها به مرکز مراجعه نمایید . این چکآپها بسیار مهم میباشد و با این چکآپها از کشیدنی شدن دندانی که با یک درمان عصب کشی قابل نگهداری میباشد جلوگیری مینمایید و از عصب کشی دندانی که با یک ترمیم درمان میشود جلوگیری مینمایید و علاوه بر کاهش هزینه در بلندمدت سلامت دهان و دندان خود را نیز تضمین مینمایید .
 19. لمینت کردن دندان به معنای عدم پوسیده شدن دندان در آینده نیست . در صورت عدم رعایت بهداشت دندان شما از محل دیگری که لمینت نشده است مثل پشت دندان یا مرز بین دندان و لمینت پوسیده خواهد شد .
 20. استفاده از واتر جت برای افرادی که لمینت نموده اند به صورت روزانه بعد از مسواک شب توصیه میشود . استفاده از واترجت برای همه افراد حتی افرادی که کامپوزیت نکرده اند بسیار مفید میباشد .
 21. در صورت انجام ورزشهایی که طی آنها دندانهای خود را بر روی هم فشار میدهید و یا انجام ورزشهایی که احتمال وارد شدن ضربه به دندانهایتان وجود دارد در طول ورزش نایت گارد استفاده نمایید . نایت گارد وسیله ی بی رنگی است که توسط دندانپزشک ساخته میشود و بر روی دندانهای بالا قرار میگیرد .
 22. در صورتی که دارو برای شما تجویز شده برای اطلاع از دستورالعمل داروهایی که به شما تجویز شده است اینجا کلیک نمایید . داروهای خود را با یک لیوان آب کامل مصرف نمایید و حدالامکان با معده پر ( جهت جلوگیری از درد معده ) مصرف نمایید . کلیه داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید . هر کدام از این دستورالعمل ها دلیلی علمی دارند . برای مثال خوردن مسکن تجویز شده با وجود درد نداشتن الزامی میباشد زیرا این مسکنها خاصیت ضد التهاب داشته و تا حد امکان از تورم و کبودی صورت جلوگیری مینمایند .
 23. بخش پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و آموزش بهداشت را در اینجا به طور کامل مطالعه نمایید .

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *