عکس از نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن نقش مهمی در دهان و دندان شما دارد. وقتی نخ دندان کشیدن را کنار می گذارید، پلاک بین دندان ها و در امتداد خط لثه شما ایجاد می شود. با گذشت زمان، این می تواند خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد.
پاک کننده های بین دندانی مانند نخ دندان نقش حیاتی در از بین بردن پلاک و مواد زائد از مناطقی که مسواک به آنها دسترسی ندارد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید کلیدی نخ دندان و اینکه چند وقت یکبار و چه زمانی باید نخ دندان بکشید، ادامه مطلب را بخوانید.
آوردن یک تکه پاپ کورن ماندگار یا برداشتن مقداری اسفناج از بین دندان ها احساس بسیار خوبی دارد.
اما، علاوه بر این که به دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند تا ظاهر شود و احساس کنم، از دندان فواید بسیار دیگری نیز استفاده می‌شود. بیایید به این مزایا با جزئیات بیشتر نگاه کنیم.

مزایای نخ دندان کشیدن

۱- از شر پلاک خلاص می شود
پلاک یک لایه چسبنده بی رنگ است که در اطراف و بین دندان ها و در امتداد خط لثه جمع می شود. پلاک چیزی نیست که برای مدت طولانی در دهان باقی بماند.
زمانی که باکتری های موجود در دهان با غذاها و نوشیدنی های نشاسته ای یا شیرین مخلوط می شوند، پلاک روی دندان ها و اطراف آن ایجاد می شود. این باکتری ها اسیدهایی آزاد می کنند که کربوهیدرات ها را تجزیه می کنند. اگر دندان‌هایتان را مسواک نمی‌زنید، کر‌ها، اسیدها می‌توانند با هم ترکیب شوند و لایه‌های آن را از پلاک روی دندان‌ها و اطراف لثه‌تان تشکیل دهند.
باکتری های موجود در پلاک می توانند اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان شما حمله کنند. اگر این اسیدها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حذف نشوند، به مرور زمان باعث ایجاد حفره می شود.
علاوه بر این، تجمع پلاک می تواند مسدود شود و به جرم دندان تبدیل شود که در امتداد خط لثه شما جمع می شود. هرگاه این اتفاق می افتد، خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.
نخ دندان کشیدن می تواند به حذف ذرات غذا از اطراف دندان ها و همچنین پلاک هایی که بین دندان های شما ایجاد می شود می تواند کمک کند.

۲_ با نخ دندان کشیدن خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد

دندان پوسیدگی می تواند باعث ایجاد حفره شود که باعث ایجاد یک سوراخ کوچک در سطح دندان سخت شما، به نام مینای دندان شود.
با این روند زمان بر است، اما هرچه پلاک بیشتر روی مینای دندان داشته باشید، خطر ایجاد حفره در شما بیشتر می شود.
نخ دندان بین دندان‌ها یک بار در روز می‌توان به خلاص شدن از شر ذرات غذای پنهان و تجمع پلاک کمک و خطر پوسیدگی دندان را کاهش داد.

۳_ نخ دندان کشیدن به بیماری لثه کمک می کند

ژنژیویت مرحله اولیه بیماری لثه است. یکی از اولین مشخصات لثه، اطراف لثه است. اگر مشکل لثه درمان نشود، می تواند باعث ایجاد خطر جدی تری به نام پریودنتیت شود. این می تواند باعث شود لثه های شما عقب بروند یا از دندان های شما دور شوند. دندان های شما ممکن است تکیه گاه استخوانی خود را از دست داده و لق شوند. در صورت عدم درمان، پریودنتیت می تواند یک پاسخ درمانی در سراسر بدن شما ایجاد کند.
مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز می تواند به خطر ابتلا به بیماری لثه کمک کند. تمیز کردن حرفه ای که توسط دندانپزشک شما هر ۶ ماه یک بار انجام می شود نیز می تواند برای حفظ سلامت لثه کمک کند.
۴_ نخ دندان کشیدن بوی بد دهان را کاهش می دهد
بوی بد دهان یک مشکل رایج است. اما نخ دندان کشیدن یکی از ابزارهایی است که می توانید آن را برای جلوگیری از بوی بد دهان استفاده کنید.
زمانی که غذا بین دندان های شما گیر می کند، به آرامی شروع به پوسیدگی می کند. اگر ذرات غذا را از بین نبرید، ممکن است باعث ایجاد بوی بد در دهان شما شود.
همچنین، اگر پلاک در اطراف یا بین دندان های شما ایجاد شود و شروع به فرسایش مینای دندان کند، می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود که به بوی بد دهان کمک کند.

۵_ ممکن است به سلامت قلب شما کمک کند

بهداشت خوب دندان نه تنها برای دندان ها و لثه ها مفید است. ممکن است برای سلامت قلب شما نیز مفید باشد.
بر اساس یک مطالعه بزرگ در سال ۲۰۱۹، شرکت‌هایی که استانداردهای بالای بهداشت دهان را رعایت کردند، خطر فیبریلاسیون دهلیزی و  نارسایی را کاهش دادند. ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب ممکن است بیشتر با ارتباط بین سلامت دهان و سلامت کلی بدن شما ارتباط داشته باشید.
تنها نظر از این، نخ دندان کشیدن یک راه ساده و کم هزینه برای کمک به افزایش بهداشت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی شما است.
چند وقت یکبار و چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کرد؟
دندان های خود را به مدت ۲ دقیقه دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از دندان استفاده کنید. برخی از افراد می توانند در طول برنامه صبحگاهی از نخ دندان استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر هنگام خوابیدن از نخ دندان استفاده میکنند.
به طور کلی توصیه می شود قبل از مسواک زدن دندان های خود را نخ دندان بکشید. وقتی نخ دندان می کشید، معمولاً ذرات غذا و پلاک اطراف دندان هایتان را شل می کنید. سپس عمل مسواک زدن به حذف پلاک و ذراتی که از روی دندان و خط لثه خود برداشته اید کمک می کند.
انواع نخ دندان
نخ دندان استاندارد به طور کلی در دو نوع وجود دارد: اپیلاسیون و بدون موم.
اگر دندان‌های شما به هم نزدیکتر یا شلوغ هستند، یک پوشش مومی ممکن است به آن فضاهای را آسان‌تر کند.
نخ دندان همچنین به صورت نواری عرضه می‌شود که پهن‌تر و مسطح‌تر شود و در صورت وجود شکاف در دندان‌هایتان به خوبی عمل می‌کند.
علاوه بر این، اگر بریس ، پل یا شکاف دارید، ممکن است یک نخ دندان فوق العاده را امتحان کنید. این نوع نخ دارای نخ معمولی، نخ اسفنجی و نخ دندان با انتهای صاف است.
اگر از نخ های سنتی سخت استفاده میکنید، می توانید از نخ های دندانی زیر امتحان کنید، مانند:
نخ های آب
نخ های هوا
برس های بین دندانی
این ابزارها به شما امکان می‌دهند که از آب، هوا یا برس‌های کوچکی که شبیه چوب ریمل هستند، برای تمیز کردن کناره‌ها و بین دندان‌هایتان استفاده کنید. همه اینها ابزار قابل قبولی برای از بین بردن مواد غذایی هستند.
جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!
عکس از نخ دندان کشیدن

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *