عکس از پوسیدگی دندان

پرکردن دندان

پرکردن دندان یا درمان ترمیمی یکی از درمان های دندانپزشکی است که برای حفظ زیبایی و کارایی دندان ها استفاده می شود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان، شکستگی یا فرسایش خفیف و آسیب های سطحی استفاده می شود. یکی از عوارض رایج پوسیدگی دندان، از بین رفتن مینای دندان است که می تواند منجر به افزایش حساسیت دندان شما شود. پر کردن دندان می تواند تاثیر بسزایی در درمان این موارد داشته باشد. اما در برخی موارد به دلیل نوع مشکل نیاز به درمان های تکمیلی است.

انواع پرکردن دندان

در صورت نیاز به پر کردن دندان، گزینه های زیادی برای دندانپزشک برای پرکردن دندان وجود دارد، اما دندانپزشک با توجه به محل دندان، هزینه آن و پوشش بیمه ای بیمار بهترین گزینه را انتخاب می کند. در اینجا انواع پر کردن دندان را توضیح خواهیم داد. انواع مختلف پر کردن دندان توسط دندانپزشک یا متخصص ترمیم بر اساس میزان پوسیدگی، محل و کارایی دندان انتخاب می شود.

پرکردن کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها به دلیل کامپوزیت های همرنگ پرکننده دندان که تشخیص آنها را دشوار می کند، در بین بیماران بسیار محبوب هستند. کامپوزیت دندان، مواد گران نیستند اما باید بعد از ۵ سال تعویض شوند، علاوه بر این، این مواد فلزی با دوام بالایی نیستند. کامپوزیت ها گران تر از آمالگام هستند اما ارزان تر از طلا هستند. استفاده از کامپوزیت های همرنگ دندان برای پر کردن دندان های جلویی توصیه می شود. پرکننده های کامپوزیت بسیار قوی هستند و پوشش بهتری برای حاشیه و اطراف دندان ایجاد می کنند. پر کردن کامپوزیت در محل مناسب می تواند چندین سال دوام بیاورد. قیمت مواد کامپوزیت بالاتر از آمالگام است، بنابراین پر کردن کامپوزیت بیشتر از پرکننده آمالگام است. از طرفی تکنیک استفاده از کامپوزیت پیچیده‌تر است و قرار دادن آنها روی دندان زمان‌بر است.

پر کردن دندان با آمالگام نقره ای

آمالگام نقره کیفیتی مشابه پرکننده طلا دارد اما هزینه کمتری دارد. با این حال، اکثر مردم ظاهر خود را دوست ندارند. علاوه بر این، آمالگام نقره به دلیل انبساط یا انقباض آن در واکنش به مواد پرکننده دیگر باعث شکستگی دندان می شود. بنابراین استفاده از آمالگام نقره برای پرکردن دندان به خصوص دندان های جلویی که در ظاهر شما مهم هستند توصیه نمی شود.

پرکردن دندان طلا

پرکردن دندان با طلا ماندگاری بیشتری دارد و فرسایش ندارد. معمولا تا ۱۵ سال طول می کشد. اکثر مردم پر کردن طلا را انتخاب می کنند، با وجود این واقعیت که پر کردن طلا می تواند ۱۰ برابر بیشتر از آمالگام نقره قیمت داشته باشد. پر کردن با طلا باید در بیش از یک جلسه انجام شود.
مواد سرامیکی پرکردن دندان
مواد سرامیکی بیشتر چینی هستند. این مواد زیبا هستند و دوام بالایی دارند. با این حال، از آنجایی که در طول زمان ممکن است ناهموار شوند، با یک پوشش پوشانده می شوند. از این مواد می توان برای پرکردن انواع دندان ها اعم از جلو یا عقب استفاده کرد. این پرکردن ها علاوه بر مقاومتشان زیبا هستند و هیچکس نمی تواند پرکردگی های دندان بیمار را تشخیص دهد.
گلس آینومر
این مواد معمولا کمتر از ۵ سال دوام می آورند، با این حال، از آنجایی که دندان های آنها هنوز در حال رشد هستند، می توانند انتخابی عالی برای کودکان باشند. علاوه بر این، آنها می توانند فلوراید تولید کنند که می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. نگهداری از دندان های شیری کودکان برای مدت زمان مناسب امری مهم است و این مواد برای پرکردن دندان های شیری توصیه می شود.
آیا فرآیند پر کردن دندان خطرناک است؟
برای پاسخ به این سوال که آیا پر کردن دندان برای سلامتی ما مضر است یا خیر، باید بگوییم که تاکنون گزارشی مبنی بر چنین مشکلاتی گزارش نشده است. بنابراین تا زمانی که صنعت جایگزین جدیدی برای پرکردن دندان معرفی کند، استفاده از این مواد توصیه می شود. شستن دهان و دندان ها پس از پر کردن، این مواد مضر را تا حد زیادی از دهان خارج می کند. در صورتی که بیمار بعد از ۳۰ دقیقه غذا مصرف نکند مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت.
هزینه پرکردن دندان
هزینه عمل پر کردن دندان به نوع مواد پرکننده بستگی دارد. بدیهی است که پرکردن دندان طلا از آمالگام هزینه بیشتری دارد، علاوه بر این پرکردگی های کامپوزیت به دلیل فرآیند پیچیده و مواد گران قیمتی که برای این روش استفاده می شود، گران تر از پرکردگی های آمالگام هستند.
بنابراین قیمت پر کردن دندان به عوامل زیر بستگی دارد:
  • محل دندانی که قرار است پر شود.
  • روشی که دندانپزشک برای پر کردن استفاده می کند.
  • بیمه بیمار
  • مقدار حفره
ماندگاری پر کردن دندان
انتظار می رود پرکردن آمالگام تقریباً ۱۲ سال دوام داشته باشد که برای پر کردن کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است. ماندگاری روکش دندان منوط به رعایت بهداشت دندان است.
جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!!
عکس از پوسیدگی دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *