اورجت دندان

داشتن دندان های صاف و لبخندی زیبا می تواند اعتماد به نفس را تقویت کند. اگر اورجت دارید که گاهی اوقات باک دندان نامیده می شود، ممکن است احساس ناراحتی کنید و لبخند خود را پنهان کنید. حتی ممکن است از محیط های اجتماعی اجتناب کنید، که می تواند منجر به احساس انزوا و افسردگی شود. اما درمان هایی وجود دارد که می تواند کمک کند.

اورجت چه شکلی است؟

اورجت زمانی است که دندان های بالایی به سمت بیرون زده و روی دندان های پایینی قرار می گیرند. داشتن اورجت تنها بر ظاهر شما تأثیر نمی گذارد. همچنین ممکن است در جویدن، نوشیدن و گاز گرفتن مشکل داشته باشید. حتی ممکن است باعث درد فک شود.
برخی از اورجت ها خفیف هستند و به سختی قابل توجه هستند، در حالی که برخی دیگر شدیدتر هستند. در کنار مشکل در گاز گرفتن یا جویدن، تراز نامناسب دندان های شما می تواند بستن کامل لب ها را دشوار کند. همچنین ممکن است دچار مشکلات گفتاری شوید یا به طور مکرر زبان یا داخل گونه خود را گاز بگیرید.
به خاطر داشته باشید، با این حال، طبیعی است که هنگام بستن دهان، دندان‌های جلوی بالایی شما کمی در مقابل دندان‌های پایینی قرار بگیرند. معمولاً 2 میلی‌متر از هم فاصله دارند. اما اگر اورجت دارید، ممکن است دندان های جلویی بالایی شما بیش از 2 میلی متر جلوتر از دندان های پایینی شما کشیده شوند.

چه چیزی باعث اورجت می شود؟

دلیل واحدی برای اورجت وجود ندارد، بلکه متغیرهای مختلفی می توانند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشند.
گاهی اوقات، اورجت ارثی است. بنابراین اگر مادر یا پدر شما یکی از آنها را داشته باشد، ممکن است شما نیز یکی از آنها را ایجاد کنید. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که استخوان فک پایینی توسعه نیافته داشته باشید که باعث می‌شود دندان‌های بالایی شما بیشتر از آنچه که باید بیرون بزند.
اما ژنتیک تنها دلیل این موضوع نیست. اگر در کودکی عادت به مکیدن شست یا انگشتان خود داشته باشید، اورجت نیز ممکن است ایجاد شود.
همچنین استفاده از پستانک برای مدت طولانی می تواند منجر به اورجت شود .

درمان اورجت 

درمان اورجت با بریس های دندانی
بریس‌های دندانی برای صاف کردن و تراز کردن دندان‌ها با انتقال تدریجی آن‌ها به محل جدید طراحی شده‌اند. انواع مختلفی از بریس‌ها برای اورجت در دسترس هستند، از جمله بریس‌های فلزی سنتی و ترازهای شفاف قابل جابجایی.
بازه زمانی اصلاح اورجت با بریس های دندانی بسته به شدت اورجت متفاوت خواهد بود. معمولاً برای حدود ۱۲ تا ۲۴ ماه از بریس استفاده می کنید.
درمان اورجت با روکش ها 
همچنین ممکن است پزشک, درمان اورجت با روکش را پیشنهاد دهد. این یک تکه چینی است که به سطح جلوی دندان شما متصل شده است. این یک طرح سفارشی است که ظاهر طبیعی دندان های شما را تقلید می کند.
روکش ها می توانند دندان های نامرتب و سایر نواقص را پنهان یا بپوشانند. با توجه به راهنمای مصرف کننده برای دندانپزشکی، روکش های چینی سنتی می توانند حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دوام داشته باشند.
درمان اورجت با باندینگ دندان
با باندینگ دندان، پزشک از یک رزین کامپوزیت برای تغییر شکل و اندازه دندان‌های شما استفاده می‌کند. این می تواند دندان های بیرون زده را کمتر آشکار کند.
رزین مانند دندان های طبیعی قوی است و پس از قرار گرفتن در جای خود، باندینگ می تواند چندین سال قبل از نیاز به تعویض یا ترمیم باقی بماند. باندینگ دندان یک روش کم هزینه تر است.
درمان اورجت با تاج
کلاه یا تاج دندان یک پروتز سفارشی است که تمام سطح دندان شما را می پوشاند. می‌تواند باعث شود که دندان‌های بیرون زده یکدست به نظر برسند.
برای درمان باید به چه کسی مراجعه کرد؟
اگر در مورد دندان ها یا لبخند خود نگرانی دارید، با گرفتن یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود شروع کنید.
آنها می توانند دندان های شما را معاینه کنند و درمان مناسب را برای شما تعیین کنند. در بسیاری از موارد، دندانپزشک عمومی می تواند روکش، باندینگ دندان و تاج دندان را انجام دهد.
آنها همچنین می توانند شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهند تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. متخصص ارتودنسی در مسائل فک و تراز دندان ها تخصص دارد و می تواند بریس های دندانی را نصب کند.
ممکن است برای اورجت شدید نیاز به جراحی اصلاحی فک داشته باشید که در این صورت به جراح دهان مراجعه خواهید کرد. این روش می تواند فک و دندان های شما را دوباره مرتب کند. 
اورجت همیشه مشکلی ایجاد نمی کند. اما گاهی اوقات، می تواند صحبت کردن، خوردن، جویدن و نوشیدن افراد را دشوار کند.
اگر مشکل دارید، یا ظاهر اورجت را دوست ندارید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند یک برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین کنند یا شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهند.
درمان اورجت نه تنها انجام برخی کارها را آسان می کند. همچنین می تواند لبخند شما را بهبود بخشد و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!
عکس از اورجت دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *