عکس از تداخل دارو‌ها

مصرف خودسرانه داروها همواره از جانب پزشکان منع شده است. یکی از عمده‌ترین دلایل این امر آسیبهای جدی تداخل داروها است.تداخل داروها

مصرف خودسرانه داروها همواره از جانب پزشکان منع شده است. یکی از عمده‌ترین دلایل این امر آسیبهای جدی تداخل داروها است. 

در اینجا به چند تداخل داروها اشاره کرده‌ایم:

ترکیب مسکن ها با داروهای ضد اضطراب

هر دو این داروها به عنوان ترکیبات کند کننده عملکردهای بدن عمل میکنند که در مواقع احساس درد یا در هنگام اضطراب موجب آرامش فردی میشوند. از آنجا که این داروها میتوانند ضربان قلب و تنفس را نیز به شدت پایین بیاورند مصرف همزمان آنها ممکن است عواقب مرگباری داشته باشد.

تداخل داروهای دیگوکسین و وراپامیل

استفاده همزمان از دیگوکسین و وراپامیل منجر به افزایش ۶۰ الی ۷۵ درصدی غلظت دیگوکسین در خون می شود. از آنجا که دیگوکسین دارویی با پنجره درمانی کوچک است و خطر مسمومیت با آن بالا میباشد. این افزایش غلظت خونی دیگوکسین، منجر به کاهش کلیرانس دیگوکسین حدود (۴۲ الی۴۳درصد) و افزایش کار عضلات قلبی میشود.

تداخل وارفارین و داروهای دسته ی ماکرولیدها

مصرف همزمان وارفارین و ماکرولیدها (آزیترومایسین کلارتیرومایسین و …) احتمال بروز عوارض داروی وارفارین را افزایش میدهد. وارفارین خود یک داروی حساس با عوارض خطرناک میباشد کم مصرف آن به شدت نیاز به پیگیری منظم با مراجعه به پزشک دارد.
در مورد دیگر ماکرولیدها با مهار متابولیسم و کلیرانس وارفارین، منجر به افزایش طول اثر و میزان اثر وارفارین در بدن میشود.

تداخل ایبوپروفن و آسپرین

عملکرد تمامی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مشابه میباشد. به همین علت مصرف بیش از یک مورد از این داروها سبب افزایش عوارض جانبی این نوع از داروها خواهد شد.

داروهای ضد اسهال و مکمل های کلسیم

اغلب افرادی که دچار اسهال میشوند از داروهای دارای لوپرامید استفاده میکنند. داروهای دارای لوپرامید، داروهای درمان کننده اسهال هستند. همچنین مکمل‌های کلسیم نیز سبب سفت شدن مدفوع میشود و از این رو مصرف داروهای ضد اسهال و مکمل های کلسیم سبب معکوس شدن مشکل فرد (ابتلا به یبوست ) خواهد شد. بنابراین مصرف کلسیم به همراه داروهای ضد اسهال سیستم گوارش را دچار اختلال میکند.

داروهای افسردگی با مسکن ها

برخی داروهای افسردگی میزان ترشح ماده شیمیایی شادی زا مرسوم به سروتونین را در مغز افزایش میدهند. همزمان نیز برخی مسکن ها تأثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز، موجب آشفتگی و تشویق، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس میشود.

عکس از تداخل دارو‌ها
مصرف خودسرانه داروها همواره از جانب پزشکان منع شده است. یکی از عمده‌ترین دلایل این امر آسیبهای جدی تداخل داروها است.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *