تصویر دندانپزشکی در دوران بارداری

تصویر دندانپزشکی در دوران بارداری


دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری امکان پذیر است ؟ آیا درمان در این دوره امن است ؟  از سوالات رایج مادران باردار می باشد که به آن می پردازیم . به طور کلی بهترین زمان برای انجام درمان های دندان در دوران بارداری،  سه ماهه دوم و هفته های 14 تا 20 است. در صورت عفونت یا تورم دندان ممکن است که نیاز به درمان فوری باشد. عوارض عدم درمان عفونت در این دوران بیشتر از خطرات احتمالی داروهای مورد استفاده در طول درمان دندانپزشکی است.

از لحاظ سلامتی و کاهش ریسک توصیه میشود که برای مادران باردار یا زنانی که قصد باردار شده دارند، از پرکننده های غیر جیوه استفاده شود. زیرا جیوه دارای اثرات مضر است. بهداشت دهان و دندان ممکن است در دوران بارداری نادیده گرفته شود. داشتن دهانی سالم و مراقبت از دندان ها و لثه ها برای مادر و سلامت کلی نوزاد بسیار مهم است. 

تصویر دندانپزشکی در دوران بارداری
تصویر دندانپزشکی در دوران بارداری

شما میتوانید به راحتی از خدمات بهترین دندانپزشک در شهر تهران بهرمند شوید.

آیا مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری خطری ندارد؟

به طور کلی دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن است و خطری مادر و نوزاد را تهدید نمیکند. مطالعات نشان داده است زنانی که قبل بارداری به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند، نیاز جدی به دندانپزشک در دوران بارداری پیدا نمی کنند. مراجعه منظم به دندانپزشک به موارد زیر کمک کرده و نیاز به دندانپزشکی در دوران بارداری را کم می کند:

– جلوگیری از پوسیدگی دندان

در دوران بارداری خطر پوسیدگی دندان بیشتر است. در واقع، زنان باردار میان وعده های بیشتری مصرف کرده و نیز تهوع صبحگاهی دندان های آنها را در معرض اسیدهای مخرب قرار می دهد. زمانی که هر شش ماه یک بار و به طور منظم، برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید، احتمال این آسیب ها به حداقل می رسد.

– مراقب التهاب لثه باشید

مادران باردار در این دوره در معرض ابتلا به نوع خفیفی از بیماری لثه  قرار می گیرند که به ژنژیویت معروف است. این بیماری لثه ها را زخم کرده و می تواند منجر به خونریزی شود. در صورت عدم درمان، التهاب لثه بدتر شده و در نتیجه بیماری لثه رخ می دهد. بیماری لثه برای مادران باردار و نوزاد مضر بوده و می تواند سبب زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد نوزاد شود.

اشعه دندانپزشکی در دوران بارداری

اشعه برای دندانهای مادران باردار مضر نیست. اما در هر صورت ، دندانپزشک فقط زمانی از اشعه استفاده می کند که برای درمان ضروری باشد. مانند موارد اورژانسی. در صورت نیاز به اشعه ایکس، دندانپزشک از مادران باردار می خواهد که برای محافظت از نوزاد محافظی را روی شکم خود قرار دهند.

درمان دندان درد در دوران بارداری در خانه

اگر در دوران بارداری دچار دندان درد شدید می توانید با روش های زیر درد را تسکین دهید:

– جوش شیرین: جوش شیرین می تواند به طرز فوق العاده ای اسیدهای مختلفی که را که در عفونت لثه نقش دارند خنثی سازد.

– سیر: بر اساس تحقیقات انجام شده سیر برای تسکین درد دندان ها بسیار موثر است. بدین منظور یک حبه سیر را پوست گرفته و مستقیما بر ناحیه ای از دندان که درد می کند قرار دهید یا آن را بجوید.

– آلوئه ورا: آلوئه ورا نیز یکی از بهترین گزینه ها برای درمان فوری دندان بوده و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی می باشد. شما می توانید یکی از محصولات حاوی این گیاه را برای دندان درد خود انتخاب کرده و نیاز به دندانپزشکی در دوران بارداری را به حداقل برسانید.

– شیر: نوشیدن شیر گرم نیز به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از ویتامین ها و کلسیم می تواند لثه ها را تقویت کرده و از درد دندان بکاهد.

به طور کلی، برای داشتن سلامت دهان و دندان از این روال مراقبت در خانه استفاده کنید:

– دهان خود را با آب گرم و نمک بشویید. این امر به ویژه در صورت استفراغ به دلیل حالت تهوع صبحگاهی یا خوردن میان وعده های شیرین در طول روز بسیار مهم است.

– روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این کار برای جلوگیری از التهاب لثه و سالم و تمیز نگه داشتن دهان شما بسیار موثر می باشد.

به طور کلی، در دوران بارداری، هدف حفظ سلامت مادران باردار و فرزند آنها است. برای دریافت مشاوره میتوانید با دندانپزشکی vip  تماس بگیرید و یا بدون مراجعه به مطب ، از ویزیت آنلاین ما استفاده نمایید.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *