عکس از رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان معمولاً اشعه ایکس نامیده می شود. دندانپزشکان به دلایل زیادی از رادیوگرافی استفاده می کنند. از جمله برای یافتن ساختارهای دندانی پنهان، توده های بدخیم یا خوش خیم، تحلیل استخوان و حفره ها. تقریباً همه کسانی که به دندانپزشک مراجعه می کنند، تجربه رادیوگرافی دندان را دارند. مانند سایر شاخه های پزشکی، رادیوگرافی در دندانپزشکی برای کمک به تشخیص بیماری های دهان و دندان یا پوسیدگی دندان استفاده می شود.
رادیو گرافی می تواند به دندانپزشکان در تشخیص و تعیین شدت حفره یا پوسیدگی دندان کمک کند. آنها همچنین به تشخیص پوسیدگی دندان کمک می کنند حتی زمانی که مینای دندان هنوز سالم به نظر می رسد یا زمانی که پوسیدگی دندان بین دندان ها یا توسط خط لثه پوشانده شده است. دندانپزشکان از رادیوگرافی دندان برای تشخیص آبسه دندان، بیماری پریودنتال، شکستگی فک و دندان و سایر ناهنجاری های فک و صورت استفاده می کنند. علاوه بر این، رادیوگرافی ها اطلاعاتی را در مورد دندان های رویش نیافته به دندانپزشکان ارائه می دهند.

رادیوگرافی بایت وینگ

رادیوگرافی دندان شامل روش های سنتی (آنالوگ) و فناوری های دیجیتال است. رادیو گرافی بایت وینگ برای تشخیص پوسیدگی دندان استفاده می شود. در رادیو گرافی بایت وینگ، قسمت کوچکی از فیلم در دهان و نزدیک دندان قرار می گیرد و بیمار باید پوشش کاغذی را گاز بگیرد تا فیلم را نگه دارد. سپس دستگاه تنظیم می شود و اشعه ایکس به ناحیه فرورفته ساطع می شود. تصاویر دیجیتال بلافاصله آماده خواهند شد و ساخت فیلم رادیوگرافی بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. تصویر به دست آمده به دندانپزشک شما کمک می کند تا بهترین اقدامات درمانی را انتخاب کند. اگرچه دوز تابش اشعه ایکس در رادیوگرافی آنالوگ بسیار کم و در رادیوگرافی دیجیتال بسیار ناچیز است، افراد باید از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ایکس اجتناب کنند. بهتر است با دندانپزشک خود در مورد هر چند وقت یکبار نیاز به انجام رادیوگرافی دندان مشورت کنید.

رادیوگرافی پری اپیکال

رادیوگرافی پری آپیکال رادیوگرافی است که کل یک یا دو دندان را می گیرد. این رادیوگرافی همه چیز را از تاج (سطح جویدنی) تا ریشه (زیر خط لثه) نشان می دهد. دندانپزشک ممکن است حداقل چهار رادیوگرافی پری آپیکال در طول درمان ریشه انجام دهد. تصویر اول شرایط ریشه دندان را نشان می دهد، تصویر دوم طول سوهان یا سوزن موجود در کانال دندان شما را نشان می دهد و به دندانپزشک کمک می کند تا طول ریشه دندان را تعیین کند، تصویر سوم نشان می دهد که آیا پرکننده های ریشه به طور کامل تمام طول دندان را پر کرده اند یا خیر. از ریشه، و تصویر نهایی می تواند نتایج و کیفیت درمان را نشان دهد. دستگاه رادیوگرافی پری آپیکال را می توان در هر مطب دندانپزشکی پیدا کرد و مدل های پیشرفته آن دوز ناچیزی از اشعه ایکس منتشر می کنند.
دندانپزشک و کمک او باید چندین عکس رادیوگرافی از بسیاری از بیماران در طول روز بگیرند، در حالی که هر بیمار فقط برای چند دقیقه در معرض دوز ناچیز اشعه ایکس قرار می گیرد. بنابراین، هنگامی که از مدل‌های قدیمی‌تر دستگاه‌های رادیوگرافی پری آپیکال استفاده می‌شود، دندانپزشک و کمک‌های او باید در طول پرتودرمانی پشت دیوار سربی بمانند. یک بررسی کامل دهان به حداقل 14 رادیوگرافی پری آپیکال نیاز دارد.

رادیوگرافی دندان در کودکان

رادیوگرافی دندان برای کودکان همانند روشی است که برای بزرگسالان انجام می شود. تنها تفاوت در اندازه کوچکتر فیلم برای قرار گرفتن در دهان کودک است. علاوه بر این، دوز اشعه ایکس مورد استفاده برای کودکان کمتر از دوز برای بزرگسالان است.

رادیوگرافی پانورامیک (OPG)

رادیوگرافی پانورامیک کل دهان را در یک تصویر می گیرد که شامل دندان ها، فک بالا و پایین، ساختارهای اطراف و بافت ها می شود. تصاویر پانوراما معمولا توسط دستگاه مخصوص در مراکز رادیوگرافی گرفته می شود. برای گرفتن تصاویر پانوراما، یک بازوی چرخان روی دستگاه رادیوگرافی یک نیم دایره دور سر شما ایجاد می کند تا دهان شما را ضبط کند. دندانپزشکان معمولاً رادیوگرافی پانورامیک را برای تشخیص شکستگی های فک ناشی از تصادف یا افتادن، تشخیص تومورها یا کیست های فک و صورت و برنامه ریزی درمان برای ارتودنسی یا کشیدن دندان عقل تجویز می کنند.
رادیوگرافی بایتینگ
اگرچه ممکن است کمتر تمایلی به گرفتن رادیوگرافی بایت وینگ داشته باشید، اما آنها به خوبی می توانند پوسیدگی بین دندان ها را نشان دهند. چهار رادیوگرافی بایت وینگ برای دندانپزشک کافی است تا پوسیدگی بین دندان های عقب را بررسی کند. از آنجایی که دندان های فک بالا و فک پایین در این تصویر شبیه به بال پروانه هستند، این نوع رادیوگرافی دندان را “رادیوگرافی بایتینگ” یا “اشعه ایکس بایتینگ” می نامند. دندانپزشک شما ممکن است در طول معاینات سالانه یک یا چند عکس بایت وینگ درخواست کند.
آنالیز سفالومتری
قبل از انجام یک درمان ارتودنسی، برای گرفتن تصویر سفالومتری باید به مرکز رادیوگرافی مراجعه کنید. از تصاویر سفالومتری برای بررسی رشد فک، صورت و جمجمه استفاده می شود. علاوه بر این، آنها به خوبی می توانند الگوی رشد فک و صورت را نشان دهند. تصویر سفالومتری که قبل از درمان های ارتودنسی گرفته می شود رادیوگرافی سفالومتری جانبی نامیده می شود.
جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!
عکس از رادیوگرافی دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *