عکس از عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان با دندان درد شروع می شود. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده درمان مناسبی دریافت نکند، دندان عفونی می شود. همچنین عفونت درمان نشده می تواند به تمام قسمت های بدن سرایت کند. این مشکل دردناک معمولاً به طور ناگهانی رخ نمی دهد، بلکه در یک دوره زمانی طولانی به دلیل عدم سهل انگاری و درمان پوسیدگی دندان و بیماری های لثه رخ می دهد.

اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، عصب مرکزی دندان به مرور زمان درگیر می شود و اگر بیمار با عصب کشی درمان نشود، دندان عفونی می شود و کیست در ناحیه ریشه دندان در داخل استخوان فک ایجاد می شود. در برخی موارد، کیست در داخل ایجاد می شود. دهان باز می شود و عفونت ایجاد می شود و بیمار با آبسه دندان و عفونت و درد به دندانپزشک مراجعه می کند. درمان این عارضه در صورتی که کیست کوچک باشد. این یک درمان ریشه است و در صورت بزرگ بودن کیست باید با جراحی کوچکی که در مطب انجام می شود کیست را خارج کرد. به این ترتیب برشی با تیغ بر روی لثه های بیمار ایجاد می شود و دسترسی به انتهای ریشه دندان ایجاد می شود. با جراحی باز، کل ناحیه عفونت برداشته شده و ناحیه با سرم فیزیولوژیک شسته می شود.

زمانی که دندان درد ضربانی دارد که به طور مداوم عود می کند و بیمار یک شبه با درد از خواب بیدار می شود، در این شرایط ممکن است دندان عفونی و آبسه شده و این عفونت به انتهای ریشه دندان یا اطراف ریشه سرایت کند. 

عفونت از درگیری پالپ و اعصاب مرکزی دندان منشأ می گیرد. به طور کلی، کانالی در مرکز دندان وجود دارد که شامل اعصاب و عروق خونی است که در مجموع به آن پالپ می گویند. اگر پوسیدگی ایجاد شود و به پالپ دندان نزدیک شود، باکتری ها و میکروب ها به پالپ نفوذ کرده و در پالپ تکثیر می شوند. با تکثیر میکروارگانیسم ها، عفونت به داخل حفره پالپ گسترش می یابد و با گسترش عفونت به انتهای ریشه، عفونت می تواند به بافت های مجاور ریشه و استخوان نفوذ کند.

به عبارت دیگر پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب به لایه نرمتر بافت زیر دندان یعنی عاج می شود که می تواند وارد مرکز دندان شود که شامل پالپ دندان است که گفته می شود پالپ ملتهب است. به این ترتیب پالپ دندان می میرد و عفونی می شود. میکروارگانیسم ها به عفونت پالپ ادامه می دهند تا زمانی که عفونت به بافت های مجاور و همچنین به استخوانی که دندان را احاطه کرده است گسترش یابد و باعث عفونت دندان شود.

عفونت مجموعه ای از گلبول های سفید مرده، بافت باقیمانده و میکروارگانیسم ها است. منبع عفونت با عفونت لثه متفاوت است. عفونت و آبسه دندان یا عفونت پری اپیکال از کانال مرکزی دندان یا پالپ دندان سرچشمه می گیرد و در انتهای ریشه دندان ایجاد می شود. اما آبسه و عفونت لثه یا پریودنتال زمانی رخ می دهد که کیست عفونی در خارج از دندان و نزدیک ریشه ایجاد شود. نوع درمان عفونت لثه یا دندان به منبع عفونت بستگی دارد.

علائم عفونت دندان

دندان های عفونی ممکن است یک یا همه علائم زیر را داشته باشند:

 • دندان درد
 • احساس درد در فک، گوش یا گردن (معمولا در همان سمت دندان درد)
 • دندان درد که هنگام خواب افزایش می یابد
 • حساسیت به فشار در دهان
 • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم
 • التهاب گونه
 • تورم غدد لنفاوی، لوزه ها و گردن
 • تب
 • نفس بدبو
 • احساس طعم ناخوشایند در دهان

اگر عفونت درمان نشود و به سایر نقاط بدن سرایت کند، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • احساس ناخوشی و خستگی شدید و همچنین سردرد
 • تب همراه با پوست قرمز، تعریق یا لرز
 • صورت آنقدر پف کرده است که نمی توانید دهان خود را کاملا باز کنید.
 • تنفس و بلع بزاق بسیار سخت خواهد بود.
 • افزایش ضربان قلب منجر به افزایش نبض قلب و سردرد می شود.
 • تعداد تنفس بیش از 25 بار در دقیقه است.
 • حالت تهوع و اسهال

چگونه دندان عفونی می شود؟

باکتری هایی که از طریق ترک یا پوسیدگی وارد دندان می شوند می توانند منجر به عفونت دندان شوند. عوامل خطر عفونت عبارتند از:

بهداشت نامناسب دهان و دندان به دلیل مسواک نزدن دو بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان.

رژیمی که حاوی مقدار زیادی قند است، مانند خوردن مقدار زیادی شیرینی، شکلات و نوشیدنی های گازدار.

خشکی دهان که معمولاً به دلیل افزایش سن، بیماری های مختلف یا تنفس مداوم از طریق دهان ایجاد می شود.

جلوگیری از عفونت دندان

اگر نکات مربوط به سلامت دهان و دندان را رعایت نکنید، در خطر عفونت هستید. پس به توصیه های زیر توجه کنید:

دندان های خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

قند موجود در رژیم غذایی خود را کاهش دهید.

یک رژیم غذایی مناسب که شامل مقادیر زیادی میوه و سبزیجات باشد، برنامه ریزی و دنبال کنید.

از مصرف تنباکو و مشتقات آن اجتناب کنید.

آب آشامیدنی حاوی فلوراید بنوشید.

به طور منظم ویزیت دندانپزشکی داشته باشید.

درمان عفونت دندان

برای درمان عفونت دندان باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. استفاده مکرر از محلول آب و نمک قبل از مراجعه به دندانپزشک پیشنهاد می شود. همچنین می توانید از مسکن برای تسکین دندان درد خود در شب تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید استفاده کنید.

با مراجعه به دندانپزشک محل عفونت به درستی بررسی می شود و نوع عفونت مشخص می شود. گاهی اوقات برای تشخیص دقیق عفونت، عکس برداری با اشعه ایکس توصیه می شود.

در مرحله بعد عفونت تخلیه می شود و دندانپزشک آنتی بیوتیک مناسبی را برای شما تجویز می کند. در بیشتر موارد، درمان ثانویه مانند اندودنتیکس مورد نیاز است. برای جلوگیری از عود عفونت، درمان هر گونه پوسیدگی و شکستگی دندان پیشنهاد می شود. از این رو، روش درمان عفونت دندان خود را به طور کامل انجام دهید تا از رفع کامل آن مطمئن شوید.

در برخی موارد ریشه دندان به دلیل عفونت مزمن کاملا از بین رفته و ترمیم و نگهداری دندان غیرممکن است. در این موارد دندانپزشک دندان را کشیده و عفونت را به طور کامل تخلیه می کند.

جهت رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید!!!!

عکس از عفونت دندان

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *