عکس از ایجاد انگیزه

انگیزه یک امر درونی است و باید خودتان آن را ایجاد کنید. به دنبال هیچ فرد یا شرایطی در بیرون برای ایجاد انگیزه نباشید.


انگیزه

انگیزه یک امر درونی است و باید خودتان آن را ایجاد کنید. به دنبال هیچ فرد یا شرایطی در بیرون برای ایجاد انگیزه نباشید. طبیعی است که در برخی روزها حوصله ندارید و نمیخواهید کاری کنید. اما نباید اجازه دهید که بی‌انگیزگی شیوه زندگی شما شود و با روشهای ساده خودتان را ترغیب کنید و به پیش بروید.

تکنیکهای ساده‌ای وجود دارد که انگیزه لازم برای دست به کار شدن را میدهد. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که هر کدام از این روشها به عادت روزانه تبدیل شده است.

روشهای ایجاد انگیزه

شروع کنید انگیزه خودش از راه میرسد

نباید منتظر انگیزه باشید تا شروع به کار کنید. اگر انتظار دارید که هر روز با انگیزه‌ای عالی کار کنید شاید هیچ وقت به هیچ هدفی نرسید. وقتی به هر شکلی شروع کنید، بعد از مدتی احساس میکنید که کارها ساده‌تر و خوشایند‌تر شده و بعد انگیزه پیدا میکنید.

کارتان را آهسته آغاز کنید

نخستین گامها را آهسته بردارید. هنگامیکه کاری را با آرامش و طمأنینه شروع میکنید، مغز شما این فرمان را دریافت نمیکند که این کار باید باسرعت هرچه تمام‌تر خاتمه یابد. اما اگر مغز انسان احساس کند که باید برنامه کاری‌اش را با سرعت به پایان برساند چه اتفاقی می‌افتد؟ اغلب اوقات ممکن است فرد اصلا کار مورد نظر را آغاز نکند. پس شروع یک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.

اعتماد به خود

به خود اعتماد داشته باشید. اگر درگیر انواع مقایسه‌های اجتماعی شوید، رسیدن به رویاهایتان سراب به نظر میرسد. درحالیکه ترس از شکست را در ذهنتان بزرگ جلوه میدهید، انگیزه شما از ‌بین میرود. شکست در زندگی یعنی تلاش برای شروع دوباره. اما در حالیکه دنبال کردن تکامل جامعه ویژگی ذاتی بشر است، آن چیزی است من و شما نمیتوانیم از آن دور باشیم.

نگران موانع نباشید

تمایل و گرایش انسان بدین صورت است که امور منفی را نسبت به واقعیتهای مثبت در اولویت قرار میدهد. وقتی که مسیر زندگی سخت میشود ما به توانایی‌های خود شک میکنیم و موانع باعث اذیت و آزار ما میشوند. اما میتوان از آن گریخت، درحالیکه به روش توضیحی درمورد موانع دوباره تفکر کرد.

مارتین سلیگمن پدر روانشناسی میگوید، باید وقت بگذارید تا دوباره فکر کنید و بار دیگر گامهای بعدی را به سوی اهداف‌تان بردارید. تکنیکهای شگفت انگیز که انگیزه شما را چند برابر میکند را به کار گیرید.

برای انگیزه با دیگران نشست و برخاست داشته باشید

سالها دیده شده است که قدرت سیستم حمایتی اجتماعی یکی از شیوه‌های مهم برای موفقیت، انعطاف‌پذیری و افزایش انگیزه است. بالا بردن سطح ارتباطات اجتماعی بسیار کمک کننده است. وقتی تعدادی انسان مورد اعتماد در اطراف خودمان داریم که اهداف مورد نظرمان را یادآوری میکنند آنگاه این قدرت زیادی به ما میدهد که به کارمان دلگرم شویم و انگیزه پیدا کنیم.

قدرت موسیقی را از یاد نبرید

یک قطعه موسیقی میتواند ما را در سخت ترین شرایط به تحرک و حرکت وا دارد و احساسات ما را برانگیزد. دقیقا به همین خاطر است که فیلمسازان از موسیقی در فیلم هایشان استفاده میکنند و هر جا که بخواهند حس خاصی را در مخاطبان خودشان القا کنند، از موسیقی بهره میگیرند. سعی کنید در میان تمام فعالیتهایتان، وقت مختصری را هم به گوش دادن به موسیقی اختصاص دهید و در این زمانها، از آهنگهای محرک و اثرگذار خودتان غافل نشوید. هر وقت که احساس کردید به انگیزه بیشتری در راه رسیدن به اهدافتان نیاز دارید، دکمه پلی را فشار دهید و موسیقی مورد علاقه خودتان را بشنوید.

تبدیل یادگیری به یک عادت

یادگیری و جذب دانش، همان چیزی است که به شما هیجان پیشرفت میدهد و شما را از دیگران متمایز میکند. یادگیری همیشه اشتیاق شما را برای تلاش بیشتر میکند.

تمرین کنید

تمرین کردن تنها روی جسم شما تاثیر نمی‌گذارد. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نرمش روزانه به شما احساس بهتری میدهد. با تمرینات جسمی، تمرکز بیشتری روی برنامه‌های خود داشته باشید.

خوش بین باشید

با یک نگاه مثبت و سازنده به مسائل میتوان انرژی و انگیزه را تقویت کرد. اگر در موقعیتی هستید که به نظر منفی میرسد سوالاتی مانند این سوال را از خودتان بپرسید:
چه فرصت پنهانی در این موقعیت وجود دارد؟ آیا دیدگاه من بر مسئله تاثیر منفی گذاشته است؟چه چیز خوبی در این وضعیت وجود دارد؟

برنامه صبحگاهی داشته باشید

صبح برای خود یک برنامه انگیزشی ترتیب بدهید، تنها چند دقیقه کافی است. تکرار چند جمله انگیزشی، روبروی آینه ایستادن و به خود لبخند زدن، مطالعه بخشی از یک کتاب انگیزشی، روز شما را خواهد ساخت.

مسئولیت پذیر باشید

به اطرافیان خود بگویید که چه تصمیمی گرفته‌اید. از یک یا تعدادی از دوستان بخواهید که به طور مرتب پیشرفت شما را بررسی کنند. به این شکل به احتمال زیاد کمتر تمایل پیدا میکنید که از کارها شانه خالی کنید یا با اولین مشکل تسلیم شوید. مسئولیت زندگیتان را خودتان به عهده بگیرید.

پاداش ها را به دست آوردید

فکر نکنید اگر کسب و کارتان بزرگ شد دیگر نیاز به تشویق و پاداش ندارید. باب نلسون، متخصص انگیزش میگوید : هر آنچه را که پاداش میدهید همان را هم دریافت میکنید.

زندگی در لحظه

بسیاری از انرژی روزمره افراد در افسوس گذشته یا اضطراب آینده به هدر میرود، این درحالی است که اگر وقت و انرژی خود را صرف بهره برداری هرچه مفیدتر از لحظه کنونی کنید، آینده روشنتری در انتظارتان خواهد بود.

هدف تنها نتیجه نیست

متاسفانه اغلب افراد اهداف را تنها به دلیل نتیجه ای که در انتهای مسیر به دنبال دارند، دنبال میکنند. موفقیت تنها در یک زمینه خاص یا وقوع یک اتفاق خاص تعریف نمیشود. آنچه که هدف را لذت بخش میکند همراه شدن در جریان و روند رسیدن به هدف است. درست مانند سفر که تنها رسیدن به مقصد هدف شما نبوده بلکه مسیر نیز بخشی از سفر تلقی میشود.

نهراسیدن از شکست

به‌جای هراس از شکست، آن را به‌عنوان نوعی اطلاعات مفید و ضروری و یک بخش طبیعی از موفقیت بپذیرید. مایکل جردن میگوید: بیش از 9هزار خطا داشتم و تقریبا 300بازی را باختم. 26مرتبه به من اعتماد کردند تا ضربه پیروزی را بزنم و من موفق نشدم. بارها و بارها در زندگی شکست خوردم و به همین دلیل است که در زندگی موفق شده‌ام. بنابراین از شکست هایتان تجربه کسب کنید و از خود بپرسید این بار، این شکست چه درسی به من میدهد؟

رفتار کردن مانند یک قهرمان

داستان زندگی قهرمانان را بخوانید و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهید و به سخنان آنان گوش فرا دهید. کشف کنید که در کار و تلاش آنان چه ویژگی خاصی وجود داشته که سبب موفقیت‌شان شده است. اما همیشه به‌خاطر داشته باشید این افراد همانند ما و سایر افرادند و بنابراین، به جای اینکه آنان را در مقام رفیعی بنشانید و تحسینشان کنید، اجازه دهید که الهام‌بخش شما باشند.

به کار گیری قوه خلاقیت خود

کاغذی را بردارید و در بالای کاغذ بنویسید که دوست دارید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید. شاید هدف شما کسب درآمد بیشتر یا مبارزه با بیماری و به‌دست آوردن نهایت سلامتی باشد. اکنون 20 روش، ایده یا عقیده در مورد موضوع مورد نظر بنویسید. سعی کنید 10 ایده دیگر به لیست خود اضافه کنید؛ البته همه این ایده‌ها مفید یا خوب نیستند. اکنون از قوه خلاقیت خود استفاده کرده و ایده‌هایی را که در رسیدن به هدف برای شما مفیدند، پیدا کنید. حسن این کار این است که نه تنها قوه خلاقیت خود را به‌کار گرفته‌اید، بلکه دریافته‌اید که تا چه حد خلاق هستید؛ هم انگیزه انجام کار را در خود زنده کرده‌ و هم از نظر روحی شرایط مناسبی برای خود فراهم کرده‌اید.

هدفهای خود را یادداشت کنید

هدف و منظور خود را از انجام آن فعالیت بنویسید، سپس آن را روی دیوار، رایانه، یا آینه بچسبانید. با این کار در طول روز، مراحل انجام کار را مرور میکنید و این آگاهی تداوم کار را برای شما آسانتر میکند.

حذف کردن چیزهایی که عامل حواس پرتی است

هر چیزی که موجب تعلل شما میشود را شناسایی کنید و از شر آن خلاص شوید یا آن را در کمدی بگذارید. از آن دور شوید یا آن را دور بیندازید. اگر همه وقت خود را تلف کنید، نمیتوانید انگیزه خود را حفظ کنید. اگر زمان زیادی را صرف گردش در اینترنت میکنید یک افزونه “بهره وری” روی مرورگر خود نصب کنید. این افزونه به شما یادآوری میکند که زمان محدودی را صرف این کار کنید.

 

با استفاده ترکیبی از تکنیکهای ارائه‌شده برای ایجاد انگیزه، میتوانید برای انجام وظایف ناخواسته و یا اجباری به خود انگیزه‌ی لازم را بدهید.

هشدار

اگر از بی انگیزگی شدید رنج میبرید یا حتی برای رسیدن به اهداف ابتدایی و کوچک مشکل دارید، مثلاً اهداف ضروری و واجبی همچون بلند شدن از رختخواب، رفتن به محل کار، انجام بهداشت شخصی و غیره، بهتر است با مشاور یا پزشک مشورت کنید. زیرا اینها میتوانند علائم افسردگی باشند.

عکس از ایجاد انگیزه
انگیزه یک امر درونی است و باید خودتان آن را ایجاد کنید. به دنبال هیچ فرد یا شرایطی در بیرون برای ایجاد انگیزه نباشید.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *